Ίντερ - Σαχτάρ: Διπλό «χτύπημα» Τζέκο μέσα σε τέσσερα λεπτά (vid)

Απίθανος Έντιν Τζέκο, πέτυχε δυο γκολ μέσα τέσσερα λεπτά και έχτισε βάσεις νίκης για την Ίντερ απέναντι στη Σαχτάρ.

Την λύση στον γρίφο που είχε θέσει για περισσότερο από μια ώρα παιχνιδιού η Σαχτάρ κατάφερε να δώσει στην Ίντερ ο Έντιν Τζέκο. Αρχικά στο 62΄ ο Βόσνιος επιθετικός μύρισε... αίμα μετά από μια ασταθή απομάκρυνση της μπάλας στη αντίπαλη περιοχή και με μονοκόμματο σουτ την έστειλε να αναπαυτεί στη γωνία του Τουρμπίν για το 1-0.

Το προβάδισμα έδωσε θάρρος στους Νερατζούρι που αποφάσισαν πως ήταν ώρα να τελειώσουν μια και καλή τους Ουκρανούς, με τον Τζέκο να χτυπά για δεύτερη φορά μέσα σε λίγα λεπτά και να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Συγκεκριμένα στο 66΄ο έμπειρος επιθετικός έλαβε γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε εκ νέου τον τερματοφύλακα της Σαχτάρ, δίνοντας στην ομάδα του ασφαλές προβάδισμα.