Άγιαξ: Κούρσα ο Τάντιτς, γκολ ο Μπέργκχαους και 1-0 (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Μισό γκολ θα πρέπει να πιστωθεί στον Ντούσαν Τάντιτς στο 1-0 του Άγιαξ επί της Μπεσίκτας, με τον Μπέργκχαους να είναι ο σκόρερ του ματς.

Ο «Αίαντας» άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τους Τούρκους στο Άμστερνταμ το απόγευμα της Τρίτης, λίγα λεπτά αφότου είχε πετύχει και το δοκάρι ο Άντονι στο 13ο λεπτό με πανέξυπνο χαμηλό σουτ.

Το 1-0 ήρθε στο 17' με τον Τάντιτς να κάνει κούρσα από αριστερά, να συγκλίνει προς το κέντρο, να πατάει περιοχή και ν' αφήνει τη σωστή στιγμή στον Μπέργκχαους για το 1-0.

Ο σκόρερ έγινε ο δεύτερος ποδοσφαιριστής του Άγιαξ που καταφέρνει να βρει δίχτυα στα δύο πρώτα του παιχνίδια με το κλαμπ στο Champions League μετά τους Πρόμες (2019), Φαν ντερ Φάαρτ (2002) και Λιτμάνεν (1994).