Νίκες για Λιλ και Μονακό!

Τις πρώτες νίκες τους στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχαν Μπορντό, Ναντ, Σεντ Ετιέν, Μονακό και Λιλ. Αλλαγή ο Δώνης.

«Σεφτέ» στις νίκες για Μπορντό, Ναντ, Σεντ Ετιέν, Μονακό και Λιλ στη 2η αγωνιστική. Οι «γιρονδίνοι» επικράτησαν στην έδρα της Ανζέ με 2-0, ενώ τα «καναρίνια» επιβλήθηκαν δύσκολα της Νιμ με 2-1. Στο 11΄ ο Ζιροτό άνοιξε το σκορ, ενώ στο 27΄ με πέναλτι ο Λουζά πέτυχε το 2-0. Στο 57΄ο Φερχάτ μείωσε σε 2-1.

Οι «στεφανουά» με δυο γκολ του Αμουμά έκαμψαν την αντίσταση της Λοριάν. Πρώτη νίκη και για τη Μονακό, η οποίς νίκησε τη Μετς εκτός έδρας με 1-0. Σκόρερ ο Μπαντιασίλ στο 21'. Το γκολ του Τζόναθαν Μπαμπά στο 38ο λεπτό έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση ανάμεσα στη Ρεμς και στην Λιλ και να χαρίσει στους φιλοξενούμενους την πρώτη νίκη στη Ligue 1. Ο Τάσος Δώνης πέρασε αλλαγή για τους γηπεδούχους στο 46ο λεπτό, χωρίς όμως να βρει δίχτυα.