Βέρντερ – Στουτγκάρδη 1-2: Εδραιώνεται στα... ψηλά (vid)

Σημαντική νίκη για την Στουτγκάρδη μέσα στην Βρέμη επί της Βέρντερ (2-1), χάρη στην οποία ανέβηκε στην όγδοη θέση της Bundesliga.

Η Στουτγκάρδη άφησε πίσω της το κακό ξεκίνημα στην Bundesliga και πλέον δείχνει αποφασισμένη (και, κυρίως, ικανή) να εδραιωθεί στο πάνω μισό της βαθμολογίας, με νίκες όπως αυτή επί της Βέρντερ στη Βρέμη (2-1).

Η ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος αγωνίστηκε ως δεξί μπακ (αντικαταστάθηκε στην ανάπαυλα), καθοδηγήθηκε από τον Κογκολέζο επιθετικό Σίλας Βαμανγκιτούκα, ο οποίος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (31' πέν., 90'+1'), ανεβάζοντας την (αήττητη εκτός έδρας!) Στουτγκάρδη στην όγδοη θέση.

Η Βέρντερ του Στέφανου Καπίνο (μόνιμα στον πάγκο), η οποία μείωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάβι Σέλκε, έχασε από την Στουτγκάρδη ύστερα από έντεκα διαδοχικά ματς χωρίς και βρίσκεται στην 12η θέση, τέσσερις βαθμούς πάνω από την θέση των πλέι άουτ.