Λεβερκούζεν - Μάιντς 2-1: Ακάθεκτη και στο +11 από την Μπάγερν

Λεβερκούζεν

Η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Μάιντς, έφτασε τα 33 ματς αήττητη και ξέφυγε στο +11 από την Μπάγερν.

Η Λεβερκούζεν συνεχίζει ακάθεκτη στον δρόμο για την κούπα, επικράτησε 2-1 της Μάιντς και βρέθηκε στο +11 από την Μπάγερν. Παράλληλα, έμεινε 33ο ματς αήττητη, κάτι που το καταφέρνει πρώτη φορά γερμανική ομάδα. Η Λεβερκούζεν ήταν εκείνη που πήρε πρώτη το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Η σέντρα του Γκριμάλντο από τα αριστερά βρήκε στα σώματα, η μπάλα κατέληξε στον Τσάκα, ο οποίος με ωραίο σουτ πέτυχε το 1-0.

Ωστόσο, στο 7' η Μάιντς ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βιντμέρ έκανε την πάσα, η μπάλα έφτασε στον Κορ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 1-1. Η Λεβερκούζεν ήταν καλύτερη, έχασε ευκαιρίες με τον Τσάκα, αλλά δεν κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο δεύτερο μέρος, με τη βολίδα του Άντριχ στο 68'. Στο 80' η κατάσταση έγινε δυσκολότερη για τη Μάιντς, η οποία έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ενγκανκάμ με απευθείας κόκκινη.