Λειψία - Μπάγερν 2-2: Εσωσαν το βαθμό οι Βαυαροί!

Leipzig - Bayern

Ισόπαλη 2-2 με τη Λειψία αναδείχθηκε εκτός έδρας η Μπάγερν, η οποία έσωσε το βαθμό χάρη στα γκολ των Σανέ και Κέιν.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ντέρμπι στη Bundesliga ανάμεσα στη Λειψία και την Μπάγερν. Οι δύο ομάδες έχασαν έδαφος, καθώς οι Βαυαροί είναι στην 3η θέση με 14 πόντους στο -2 από την Λεβερκούζεν, ενώ η Λειψία στην 5η θέση με 13 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τα λάθη των Βαυαρών και στο 20ο λεπτό άνοιξαν το σκορ. Ο Σλάγκερ είδε τον Οπέντα, ο οποίος με ιδανικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα, οι «Ταύροι» διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν από ασίστ του Οπέντα ο Λουκεμπά από κοντά σημείωσε το 2-0.

Οι Βαυαροί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και μείωσαν στο 57΄με πέναλτι του Κέιν. Η πίεση συνεχίστηκε και στο 70' έφεραν το ματς στα ίσα. Σε γρήγορη αντεπίθεση, ο Μουσιάλα μοίρασε στον Σανέ, ο οποίος με ιδανικό πλασέ διαμόρφωσε το 2-2.