Σάλκε - Χέρτα 5-2: Τη συνέτριψε με πεντάρα και την έχρισε νέα ουραγό!

Νίκος Κικίδης

Ανάσα και ξέσπασμα για τη Σάλκε, η οποία διέλυσε με 5-2 τη Χέρτα για να δραπετεύσει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας στην οποία κατρακύλησε πλέον η ομάδα του Βερολίνου.

Νίκη που μπορεί να αποδειχθεί καταλυτική για την παραμονή της στην Bundesliga πανηγύρισε η Σάλκε, η οποία διέλυσε 5-2 τη Χέρτα για να ανέβει στη 16η θέση και να χρίσει την ομάδα του Βερολίνου ως νέα ουραγό. Το σκορ για τους Βασιλικούς Μπλε άνοιξε ο Σκάρκε στο 3΄, με τον Μπάλτερ να γράφει το 2-0 δέκα λεπτά αργότερα. Παρά τη μείωση του σκορ από τη Χέρτα με γκολ του Γιόβετιτς (45+2΄), οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και απάντησαν για το 4-1 με σκόρερς τους Τεροντέ (48΄) και Μπάλτερ (78΄). Η Χέρτα μείωσε και πάλι με τον Ρίχτερ στο 84΄, προτού ο Καμίνσκι διαμορφώσει το τελικό 5-2 στις καθυστερήσεις.