Μάιντς - Γκλάντμπαχ 4-0: Τη διέλυσε, την προσπέρασε και χτίζει σερί

Ιάσονας Θεριός

Φανταστική ήταν η Μάιντς, η οποία επικράτησε με 4-0 της Γκλάντμπαχ εντός έδρας στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Σαρωτική ήταν η Μάιντς στην έδρα της, εκεί που «σκόρπισε» την Γκλάντμπαχ με 3-0 και με τους τρεις αυτούς βαθμούς μπόρεσε να ανέβει στην 7η θέση της Bundesliga, αφήνοντας τα Πουλάρια στην 9η. Μάλιστα, αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική της νίκη και η τέταρτη στα πέντε τελευταία ματς. Η όμορφη κεφαλιά του Λι που «καρφώθηκε» στη γωνία του Ομλίν στο 25ο λεπτό ήταν αυτή που άνοιξε τον δρόμο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι «καθάρισαν» στο δεύτερο μέρος. Στο 49' ο Ινγβάρτσεν με κοντινό τελείωμα έκανε το 2-0, στο 72' το συρτό σουτ του Αζόρκ από δύσκολη γωνία «κλείδωσε», ενώ στις καθυστερήσεις το τέρμα του Νέλσον διαμόρφωσε το τελικό σκορ.