Βέρντερ - Χέρτα 1-0: Νίκησε και «φλερτάρει» με την Ευρώπη η ομάδα της Βρέμης

Ιάσονας Θεριός

Το γκολ του Φίλκρουγκ στο 85ο λεπτό λύτρωσε τη Βέρντερ, της έδωσε σημαντική νίκη απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου (1-0) και την ανέβασε στις ευρωπαϊκές θέσεις της Bundesliga.

Η Βέρντερ Βρέμης κατάφερε έστω και λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης να πάρει πολύτιμη εντός έδρας νίκη με 1-0 απέναντι στη Χέρτα Βερολίνου, στην πρεμιέρα της 12ης αγωνιστικής της Bundesliga. Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής ισορροπημένο και χωρίς πολλές φάσεις και συγκινήσεις. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 85' ο Νίκλας Φίλκρουγκ με εντυπωσιακό τρόπο.

Ο Γερμανός φορ εκμεταλλεύτηκε το γέμισμα του Γιουνγκ, έκανε πολυ καλό άλμα και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κρίστενσεν. Οι Βερολινέζοι στα εναπομείναντα λεπτά δεν κατάφεραν να βρουν κάποια απάντηση. Με το τρίποντο αυτό η Βέρντερ ανέβηκε στις θέσεις της βαθμολογίας που «χαρίζουν» ευρωπαϊκά εισιτήρια, αφού πλέον βρίσκεται 6η, ενώ η Χέρτα παρέμεινε 13η.