Άιντραχτ - Λειψία 4-0: Θρίαμβος κόντρα στους άνευρους «Ταύρους»

Πάρτι με καλεσμένη τη Λειψία! Η Άιντραχτ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στους απογοητευτικούς Ταύρους και με δυο γκολ σε κάθε ημίχρονο έφτασε σε άνετο 4-0 που την έστειλε στην 9η θέση της Bundesliga.

Ήταν να μην γίνει η αρχή! Μετά την παρθενική της νίκη στη φετινή Bundesliga απέναντι στη Βέρντερ Βρέμης, η Άιντραχτ έδωσε συνέχεια στα τρίποντα επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 της Λειψίας. Το σκορ για τους Αετούς άνοιξε ο Κάμαντα στο 16΄με τον Ρόντε μόλις έξι λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα των γηπεδούχων και να χαλυβδώνει το προβάδισμα. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλαν στο δεύτερο μέρος ο Τούτα (67΄) και Μπορέ για το τελικό 4-0 και τον θρίαμβο της Άιντραχτ, η οποία πανηγύρισε για πρώτη φορά διαδοχικές νίκες και προσπέρασε τους Ταύρους στη βαθμολογία.