Η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου σώθηκε στο 92'!

Δραματικό φινάλε στη Βundesliga, η Στουτγκάρδη με γκολ στο 92' επικράτησε 2-1 της Κολωνίας κι εξασφάλισε την παραμονή της. Στα μπαράζ η Χέρτα, στο Champions League η Λειψία.

Τελείωσε η σεζόν 2021/22 στη Bundesliga με δραματικό τρόπο! Έσπασε το φράγμα των 50 γκολ σε μία σεζόν ο «Λέβα», πέτυχε 35 στο πρωτάθλημα και αναδείχθηκε 7η φορά πρώτος, φτάνοντας έτσι το ρεκόρ του θρυλικού Μίλερ.

Στην τελευταία στροφή είχαμε ανατροπές, συγκινήσεις και... δράματα! Η Στουτγκάρδη του Μαυροπάνου χάρη στον λυτρωτή Έντο στο 92' επικράτησε 2-1 της Κολωνίας κι εξασφάλισε την παραμονή στην κατηγορία. Αντίο με γκολ ο Χάαλαντ (2-1) που... έσπρωξε τη Χέρτα στα playoffs παραμονή. Ισοπαλία... ανάσα από την Λειψία στο Μπίλεφελντ (1-1), μιας και εξασφάλισε την παρουσία στο επόμενο Champions League. Στην Bundesliga 2 η Αρμίνια, νίκη Europa League από την Ουνιόν επί της Μπόχουμ (3-2). Ο Λεβαντόφσκι ίσως στην τελευταία του παράσταση με τη φανέλα της Μπάγερν πέτυχε το 35ο στο πρωτάθλημα και χάρισε την ισοπαλία κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

Θρίλερ παραμονής και... τετράδας

Η Στουτγκάρδη πανηγυρίζει και η παραμονή στη Bundesliga ήρθε με δραματικό τρόπο! Ο Ιάπωνας Εντο με γκολ στο 92' κόντρα στην αδιάφορη Κολωνία έδωσε νίκη - χρυσάφι και η ομάδα του Μαυροπάνου με το 2-1 άφησε στα Playoffs τη Χέρτα! Ο Καλάιτζιτς στο 12΄είχε ανοίξει το σκορ, ο Μοντέστερ ισοφάρισε, αλλά ο Εντο τη λύτρωσε!

Η Χέρτα ήταν... άτυχη στη Βεστφαλία, μιας και βρέθηκε στο αντίο του Χάαλαντ. Ο Νορβηγός αποχαιρέτησε με γκολ, η 2η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-1 κι έστειλε τους Βερολινέζους στα Play offs παραμονής. Υποβιβάστηκαν Μπίλεφελντ και Γκρόιτερ.

Φινάλε θρίλερ και στο τέταρτο και τελευταίο εισιτήριο για το Champions League. Μέχρι το 88ο λεπτό Λειψία και Φράιμπουργκ έχαναν σε Μπίλεφελντ και Λεβερκούζεν.

Η ισοφάριση της Φράιμπουργκ της έδωσε ελπίδες για το θαύμα, όμως το γκολ του Όρμπαν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε τη Λειψία στο επόμενο Champions League.

Ο ευρωπαϊκός χάρτης και οι «άτυχοι»

Champions League: Μπάγερν Μονάχου, Ντόρτμουντ, Λεβερκούζεν, Λειψία.

Europa League: Ουνιόν Βερολίνου, Φράιμπουργκ

Conference League: Κολωνία

Playoffs παραμονής: Χέρτα Βερολίνου

Υποβιβάζονται: Αρμίνια Μπίλεφελντ, Γκρόιτερ Φιρτ

* H Γερμανία είναι πιθανό να έχει και 5ο εκπρόσωπο στο Champions League, αν η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης επικρατήσει της Ρέιντζερς στον τελικό του Europa League (18/5).