Μάιντς - Λεβερκούζεν 3-2: Ανατροπή και βλέπει ψηλά!

Η Μάιντς έκανε σούπερ ανατροπή, επικράτησε 3-2 της Λεβερκούζεν εντός έδρας και βλέπει ψηλά στη βαθμολογία.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Μάιντς επικράτησε με 3-2 της Λεβερκούζεν εντός έδρας, παραμένοντας αήττητη για τρίτη σερί αγωνιστική στην Bundesliga. Παράλληλα, της έσπασε το σερί των πέντε νικών κι έπιασε στην 4η θέση τις Λειψία, Χόφενχαϊμ, Φράιμπουργκ. Η Λεβερκούζεν στο 35' άνοιξε το σκορ, όταν ο Σικ σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε στον Νιακατέ και κατέληξε στα δίχτυα του Ζέντνερ. Η απάντηση της Μάιντς ήρθε στο 57' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρτίν. Ο Αλάριο, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 46', έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Λεβερκούζεν στο 74'. Οι «ασπιρίνες» χαλάρωσαν, υπέπεσαν σε αρκετά λάθη και το «πλήρωσαν». Ο Μποέτιους ισοφάρισε στο 84' με εντυπωσιακό πλασέ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ίνγκβαρτσεν (τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του) διαμόρφωσε το τελικό 3-2.