Τελικός Κυπέλλου ΕΠΣΑ: Το σήκωσε με Σαπαλίδη ο Μικρασιατικός Αστέρας, 1-0 τον Άρη Πετρούπολης στην παράταση

λαρισας

Κυπελλούχος Αθηνών είναι ο Μικρασιατικός Αστέρας, ο οποίος επικράτησε με 1-0 του Άρη Πετρούπολης χάρη στη κεφαλιά του Σαπαλίδη στην παράταση.

Μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις, ο Μικρασιατικός Αστέρας ήταν η ομάδα που κατέκτησε το κύπελλο στον Τελικό Κυπέλλου ΕΠΣΑ που διεξήχθη στο «Γ. Καμάρας», νικώντας με 1-0 τον Άρη Πετρούπολης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυναμικά στο ματς και είχαν τελικές με πολύ καλές προϋποθέσεις για γκολ αλλά το 0-0 έμεινε τόσο στο τελευταίο σφύριγμα του πρώτου μέρους, όσο και στης κανονικής διάρκειας. Ο Μικρασιατικός μετρούσε ένα δοκάρι και έψαχνε να βρει το γκολ της νίκης στον έξτρα χρόνο, όπου το κατάφερε ο γνωστός... ύποπτος.

Ο Σταμάτης Σαπαλίδης (είχε σκοράρει πέρσι στον αντίστοιχο τελικό κυπέλλου του Πειραιά με την Ελλάς Ποντίων) εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Ζέλο και με ωραία κεφαλιά-ψαράκι στο 110ο λεπτό χάρισε το τρόπαιο και τη νίκη στην ομάδα του. Ο Άρης Πετρούπολης πίεσε αλλά χωρίς να αλλάξει κάτι στο τελικό αποτέλεσμα.