Λούτον - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0: «Έσπασε» το αήττητο σερί μετά από δέκα αγωνιστικές

Βασίλης Μπαλατσός

Η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη μετά από δέκα αγωνιστικές είδε το αήττητο σερί της να «σπάει» στην έδρα της Λούτον (1-0). Στην πέμπτη θέση οι «Κόκκινοι» με τέσσερις βαθμούς διαφορά από την έβδομη Μπλάκμπερν.

Στην έδρα της Λούτον σταμάτησε το αήττητο σερί της Νότιγχαμ Φόρεστ, καθώς έχασε με σκορ 1-0 . Η ομάδα του ισχυρού άνδρα του Ολυμπιακού, Βαγγέλη Μαρινάκη, ήταν «αλώβητη» για δέκα αγωνιστικές αφού από τις 9 Φεβρουαρίου μετρούσε επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες. Το ματς έκρινε ο Καλ Νάισμιθ στο 37ο λεπτό, όταν ανέλαβε την εκτέλεση πέναλτι για χέρι του Τζακ Κόλμπακ και νίκησε τον Κονγκολέζο τερματοφύλακα Μπράις Σάμπα. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για περίπου 20 λεπτά με παίκτη περισσότερο, καθώς στο 77' αποβλήθηκε ο μέσος Σόνι Μπράντλεϊ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα τους.

Η Λούτον προσπέρασε τη Νότιγχαμ για ένα βαθμό, ανέβηκε στην τέταρτη θέση της Championship με 68 βαθμούς, έναν περισσότερο από τους «Κόκκινους» (67). Η πέμπτη Φόρεστ βρίσκεται στην τετράδα των μπαράζ ανόδου στην Premier League (3-6) και απέχει τέσσερις βαθμούς από την έβδομη Μπλάκμπερν.