Φούντας: Φορτσάτος στη νέα σεζόν της Αυστρίας, χατ-τρικ κόντρα στην Βόλφσμπεργκερ (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Ταξιάρης Φούντας έφτασε στα τέσσερα γκολ σε τρία ματς πρωταθλήματος τη νέα σεζόν στην Αυστρία με την Ραπίντ Βιέννης, αφού «καθάρισε» την Βόλφσμπεργκερ μόνος του πετυχαίνοντας όλα τα γκολ για το τελικό 3-0.

Ο Έλληνας επιθετικός ξεκίνησε με φόρα στη νέα αγωνιστική περίοδο στο πρωτάθλημα της Αυστρίας και στο ματς της 3ης αγωνιστικής απέναντι στην Βόλφσμπεργκερ έκανε το δικό του πάρτι.

Σκόραρε στο 22ο λεπτό με εντυπωσιακό «αεροπλανικό», στο 52ο με μακρινό σουτ που κόντραρε και στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης με εύκολο «ριμπάουντ».

Έτσι ολοκλήρωσε το προσωπικό του χατ-τρικ με το οποίο έφτασε στα τέσσερα γκολ για τη νέα ποδοσφαιρική χρονιά με τη φανέλα της Ραπίντ.

Είχε σκοράρει επίσης και στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, στο 1-1 κόντρα στην ΛΑΣΚ.