Ζενίτ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 110-111: Με επικό buzzer του Ουέαρ, μία νίκη μακριά από τον τίτλο η ομάδα του Ιτούδη

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επιβλήθηκε με 111-110 στη 2η παράταση της της Ζενίτ στην Αγία Πετρόπουλη, στο Game 4 των τελικών της VTL League με απίθανο buzzer beater του Κάσπερ Ουέαρ και έκανε το 3-1. Χρειάζεται άλλη μία νίκη για να πάρει το πρωτάθλημα.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο της 2ης παράτασης, απέναντι στη Ζενίτ και έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών της VTB League. Με τον Κάσπερ Ουάερ να σκοράρει με τη λήξη του χρόνου για το 111-110!

Το ματς κρίθηκε στο φινάλε, με τη Ζενίτ να δέχεται δύο τεχνικές ποινές στο τελευταίο λεπτό, να φορτώνεται με επιθετικό φάουλ του Καράσεβ (25π.) και την ΤΣΣΚΑ να είναι εύστοχη από τη γραμμή των βολών.

Η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 80-75, είδε τη Ζενίτ να μειώνει σε 80-77, αλλά με τις απανωτές βολές έφτασε τη διαφορά στο +6 (83-77). Ο Μίκι (13π.) με τρίποντο μείωσε σε 83-80.

Ο Κλάιμπερν, ο οποίος φαίνεται να συνεχίζει την καριέρα του στην Εφές από τη νέα σεζόν, οδηγήθηκε στις βολές (21.8 δεύτερα πριν το τέλος), με τον Αμερικανό να ευστοχεί στη μία (84-80). Ο Μπάρον (28π.) με νέο τρίποντο πήγε το ματς στον πόντο (84-83) και ο Μιλουτίνοφ ήταν το νέο πρόσωπο στις βολές.

Ο Σέρβος σέντερ δεν αστόχησε (86-83), ούτε όμως και ο Μπάρον! Νέο τρίποντο (12/25 είχε η Ζενίτ στο τέλος της κανονικής περιόδου), 86-86 και παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ με δύο κολλητά τρίποντα των Κλάιμπερν (33π.), Σβεντ (21π.) προηγήθηκε με 98-92. H Ζενίτ μείωσε ξανά στον πόντο, με ένα δίποντο του Μίκι και ένα τρίποντο του Καράσεβ. Και ξανά ντέρμπι (98-87)!

Ο Κλάιμπερν έφτασε στην ΤΣΣΚΑ στους 100 πόντους, και ενώ στο ρολόι απέμεναν 6 δεύτερα. Ο Μπάρον οδηγήθηκε στις βολές και έκανε το 100-99.

Ο Κλάιμπερν έκανε το 102-99 με 2/2 βολές, αλλά ο Σβεντ υπέπεσε σε φάουλ πίσω από το κέντρο, κάτι που οδήγησε τον Λόιντ στη γραμμή για τρεις βολές! Ο τελικός θα έχει ακόμη πέντε λεπτά. Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές στη 2η παράταση, μέχρι το σημείο που η Ζενίτ προηγήθηκε με 108-105.

Στην επόμενη φάση ο Κλάιμπερν έκανε το λάθος, χρεώθηκε και με αντιαθλητικό φάουλ (αποβολή με 5 ατομικά) και η Ζενίτ βρέθηκε στο +5 (110-105).

Ένα σερί 4-0 της ΤΣΣΚΑ έφερε το ματς στο 110-109, με τον Κάσπερ Ουέαρ (18π.) να παίρνει το τελευταίο σουτ με τη λήξη του χρόνου για το 111-110!

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 46-44, 63-70, 86-86 (κ.α.), 102-102 (1η παρ.), 110-111 (2η παρ.).