Ρεάλ - Βαλένθια 69-79: Η «Βασίλισσα» ηττήθηκε μόλις για δεύτερη φορά φέτος

Η Βαλένθια επικράτησε της Ρεάλ με σκορ 69-79 στο WiZink Center και υποχρέωσε τους Μαδριλένους μόλις στη δεύτερη φετινή ήττα τους στην κανονική περίοδο της ισπανικής λίγκας!

Πριν από το αποψινό (9/5) τζάμπολ στην αναμέτρηση της Ρεάλ με τη Βαλένθια για την 36η αγωνιστική της Liga Endesa, οι Μαδριλένοι μετρούσαν 32 νίκες σε 33 αγώνες στη regular season.

Η Βαλένθια, λοιπόν έκανε επιμέρους σκορ 12-27 στην πρώτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα ως το φινάλε, έχοντας ως κορυφαίους τους Τόμπεϊ (16π., 4ριμπ.), Χέρμανσον (11π.), Ντούμπλιεβιτς (8π., 9ριμπ.) και Λαϊμπερί (10π.,8ριμπ.).

Όσον αφορά τη Ρεάλ, ο Πουαριέ μέτρησε 16 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 15 πόντους με 5/8 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 27-43, 43-60, 69-79.