Τενερίφη - Ανδόρα 85-87

Κάτια Πετροπούλου

Η Τενερίφη του Γιώργου Μπόγρη διεκδίκησε το ματς μέχρι τέλους, αλλά έκανε κρίσιμα λάθη και η Ανδόρα πήρε τη νίκη (85-87) και την πρόκριση στα ημιτελικό του Copa del Rey, για πρώτη φορά στην ιστορία της! Αντίπαλος ο νικητής του ζευγαριού Μάλαγα - Σαραγόσα.

Τενερίφη και Ανδόρα προσέφεραν ένα απολαυστικό και αγωνιώδες παιχνίδι στο «José María Martín Carpena», αλλά οι δεύτεροι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν και πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας, για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Η ομάδα του Γιώργου Μπόγρη είχε χάσει το προβάδισμα από το 11ο λεπτό (32-31), αλλά επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, μετά από σερί 8-0 (από 70-77, 34' σε 78-77, 37'). Ο Σερμανίντι και ο Χουέρτας την κράτησαν κοντά (85-84, 35.4'' για το τέλος), αλλά ο Γιοβέτ σκόραρε για το 85-86, με 27.5'' να μένουν για το φινάλε. Σε εκείνο το σημείο η Τενερίφη είχε την ευκαιρία της, αλλά Χουέρτας και Κονάτε έκαναν δύο διαδοχικά λάθη, κάτι που κόστισε. Ο Χάνα έκανε το τελικό 85-87 με 1/2 βολές, μετά από φάουλ του Λάντμπεργκ.

Ο Τοντόροβιτς ήταν κορυφαίος των νικητών με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Ντιανιέ είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μασενάτ 11 πόντους και 6 ασίστ.

Για την Τενερίφη, ο Χουέρτας μέτρησε 20 πόντους και 12 ασίστ. Σερμαντίνι και Σάλιν είχαν από 19 και 13 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Γιώργος Μπόγρης αγωνίστηκε για 16:14 και σημείωσε 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 44-49, 62-70, 85-87.