Μεγάλη Βρετανία – Ελλάδα 78-69: Κατάρρευση στο Νιούκαστλ

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 15 πόντους (33-48, 22’) στο Νιούκαστλ όμως… κατέρρευσε στη συνέχεια κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία που πέτυχε μεγάλα σουτ και επικράτησε με 78-69 στην πρεμιέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Αποστολή στο Νιούκαστλ: Γιάννης Σταυρουλάκης

Η Ελλάδα επέστρεψε στο Νησί έπειτα από 4 χρόνια κι εκείνο το ματς στο Λέστερ, όμως αυτή τη φορά η μάχη για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο άρχισε με ήττα από τη Μεγάλη Βρετανία. Η Εθνική είχε τον έλεγχο ως τις αρχές της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με 33-48 στο 22’ ωστόσο ο εκπληκτικός Οκερέαφορ σμπαράλιασε την περιφερειακή άμυνα της Ελλάδας με τα μακρινά σουτ.

Μάλιστα οι Βρετανοί προηγήθηκαν με +13 (73-60, 34’) κι εν τέλει έφτασαν στη νίκη στο πρώτο ματς των δυο ομάδων στα «παράθυρα» για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023. Αστοχία και κακές επιλογές κόστισαν στην Ελλάδα που πλέον στρέφεται στον αγώνα με τη Λευκορωσία την προσεχή Κυριακή στο Παλέ (28/11).

O Δημήτρης Αγραβάνης ήταν πρώτος σκόρερ της Ελλάδας με 19 πόντους (6/11) και 8 ριμπάουντ ενώ ο Νίκος Γκίκας πρόσθεσε 14 πόντους με 4/9 τρίποντα. Όσον αφορά τη Μεγάλη Βρετανία, ο Τέντι Οκερέαφορ έκανε τη ζημιά στην Εθνική με 19 πόντους και 4/4 τρίποντα ενώ ο Λουκ Νέλσον είχε 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο αγώνας

Η Εθνική έδειξε διάθεση να ποστάρει συχνά με τους Βασίλη Καββαδά και Δημήτρη Αγραβάνη στις αρχές του αγώνα με τη Μεγάλη Βρετανία. Το ξεκίνημα της Ελλάδας στο Νιούκαστλ ήταν εξαιρετικό στην επίθεση, ωστόσο η αμυντική λειτουργία έδειξε αδυναμίες με 13 πόντους παθητικό πριν καν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 8-0 και προηγήθηκαν 13-18 με 2/2 βολές του αρχηγού Χάρη Γιαννόπουλου στο 6:40 ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 23-23.

Σε αυτό το διάστημα οι Βρετανοί σούταραν με 66.7% εντός πεδιάς ενώ ο Αγραβάνης έκανε τη διαφορά για την Εθνική με 9 πόντους, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Ακολούθως ο Νίκος Ρογκαβόπουλος διαμόρφωσε το 29-30 στο 14:47, με την τριπλέτα του Προμηθέα Πατρών (Γκίκας, Αγραβάνης, «Ρόγκα)» να σημειώνει τους 19 από τους 30 πόντους της Ελλάδας. Η Μεγάλη Βρετανία πίεσε όμως η Ελλάδα βελτίωσε την άμυνά της, κρατώντας τους γηπεδούχους στους 10 πόντους στη δεύτερη περίοδο (με 4/12 σουτ).

Μάλιστα οι διεθνείς δέχθηκαν μόλις 4 πόντους στα τελευταία 8:12 του ημιχρόνου που έκλεισε στο 33-38, με τον Μιχάλη Λούντζη να… νοικοκυρεύει πολύ την επίθεση της Εθνικής! Το ξεκίνημα της Ελλάδας στην τρίτη περίοδο ήταν εξαιρετικό… Οι παίκτες του Καμπερίδη βρήκαν ρυθμό και έστειλαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με σερί 10-0 για το 33-48 στο 22’. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, μείωσαν σε μονοψήφια επίπεδα (41-50).

Η Ελλάδα μπλόκαρε επιθετικά, δίνοντας την ευκαιρία στους Βρετανούς να μειώσουν αρχικώς σε 48-51 με τον εκπληκτικό Οκερέαφορ. Η Μεγάλη Βρετανία ξαναμπήκε στο ματς, με την Εθνική να δίνει ελεύθερα τρίποντα στους γηπεδούχους που τα εκμεταλλεύτηκαν στον απόλυτο βαθμό (56-57, 30’). Η… κατηφόρα συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Οκερέαφορ έδωσε το προβάδισμα στους Βρετανούς με τρίποντο για το 59-57, ο Φίλιπ σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 66-60 στο 34’ κι εν συνεχεία ο Ολασένι έκανε το 73-60 με βολές! Η αντίδραση δεν ήλθε ποτέ για την Ελλάδα που γνώρισε την ήττα με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 33-38, 56-57, 78-69.