Ελλάδα - Μεγάλη Βρετανία 72-65: Κέρδισε την πιο δύσκολη μάχη και πάει... για τελικό πρόκρισης (vid)

Η Εθνική Γυναικών μπορεί να βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο από τη Μεγάλη Βρετανία, ωστόσο πάτησε το γκάζι στο σημείο που έπρεπε, κέρδισε την πιο δύσκολη μάχη (72-65) μέχρι στιγμής και πήρε μεγάλο προβάδισμα για την πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2023.

Η Εθνική γυναικών έδωσε το πιο δυνατό «τεστ» στα προκριματικά του Eurobasket 2023 ούσα αήττητη και πρωτοπόρος στο Group G. Απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία στο κλειστό της Καλλιθέας στη Ρόδο, αν και βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, πήρε μία μεγάλη νίκη και έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση στην τελική φάση με το 72-65.

Για ένα ακόμη παιχνίδι, η Μαριέλλα Φασούλα ήταν κομβική με 22 πόντους (8/13 δίποντα), 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα. Όπως και η Άρτεμις Σπανού με double-double 15 πόντων και 12 ριμπάουντ συν 4 ασίστ και 2 κλεψίματα. Διψήφιες ακόμη Σταμάτη και Παυλοπούλου.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν το παιχνίδι με 0-5 με την Σπανού να μειώνει σε 3-5 με γκολ φάουλ στο 3ο λεπτό και την Παυλοπούλου να φέρνει ξανά την ισορροπία (5-5) πριν βάλει την Ελλάδα σε θέση οδηγού. Οι παίκτριες του Πρέκα διατήρησαν τα ηνία και ανέβασαν τη διαφορά στους 8 με την Χριστινάκη, την ώρα που το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το +6. Οι «γαλανόλευκες» διεθνείς είδαν τις Βρετανίδες να μειώνουν, αλλά και να τρέχουν ένα σερί 14-0 μέχρι και το 15ο λεπτό κάνοντας το 18-26 με την Ρομπ από μακριά. Η Σπανού έβαλε στοπ στην αστοχία της Εθνικής, Φασούλα με 5 προσωπικούς πόντους κρατούσε τις γηπεδούχες στο παιχνίδι, όμως η Χάντι έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με το 31-38 μετά το τρίποντό της.

Σπανού και Φασούλα ήταν εκείνες που άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο μισό κάνοντας το 35-38 και ανοίγοντας τον δρόμο στη Σταμάτη για την ισοφάριση (38-38). Η ίδια και ενώ οι ισοπαλίες είχαν την τιμητική τους σε εκείνο το σημείο, με ένα δύσκολο σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 49-48 λίγο πριν την συμπλήρωση των 30 λεπτών αγώνα που έληξαν με το 49-50 από τις βολές της Φαγκμπένλι. Η Ανίγκουε έδωσε ανάσα στα πρώτα λεπτά της καθοριστικής περιόδου, με την γραμμή των ψηλών να λειτουργεί εξαιρετικά για την Ελλάδα και την Παυλοπούλου να μπαίνει ξανά στην εξίσωση (57-56) όσο το ματς εξελισσόταν σε... ροντέο. Σταμολάμπρου, Φασούλα και Σταμάτη υπέγραψαν το +4 (65-61) για την Εθνική 2'21'' προτού μηδενιστεί το ρολόι.

Στα 1'17'' η Φασούλα έκλεψε και ολοκλήρωσε με λέι απ στον αιφνιδιασμό για το 67-61 που ξεσήκωσε το κοινό και ανάγκασε το σταφ της Μεγάλης Βρετανίας να αναζητήσει τον τρόπο για το ξέσπασμα. Τα σουτ δεν βρήκαν στόχο, οι βολές της Χριστινάκη είχαν μόνο... διχτάκι και το 4ο θετικό αποτέλεσμα ήταν γεγονός για την «γαλανόλευκη»!

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 31-38, 49-50, 72-65