Ελλάδα - Βουλγαρία 73-63: Εβγαλε την υποχρέωση (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες

Η Ελλάδα νίκησε την Βουλγαρία με 73-63 για την πρεμιέρα των προκριματικών του Eurobasket 2021.

Η Εθνική Ελλάδας ξεκίνησε ιδανικά τα προκριματικά του Eurobasket 2021 αφού επικράτησε της Βουλγαρίας με 73-63. Το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα δεν έθελξε με την απόδοσή του, αλλά πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κακή άμυνα της ομάδας του Σκουρτόπουλου και προηγήθηκαν με 8-12 (5'), ωστόσο ο Μποχωρίδης φρόντισε να ισοφαρίσει το σκορ στους 15 πόντους (9').

Η Ελλάδα δεν μπορούσε να «χτίσει» διαφορά παρά τα διαδοχικά εύστοχα τρίποντα από Γιαννόπουλο και Χρυσικόπουλο (29-28, 15') αφού και οι αντίπαλοι έβρισκαν στόχο πίσω από τα 6.75 με τους Μαρίνοφ και Κβοστόφ. Το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα με τους Καββαδά και Μποχωρίδης έκλεισε καλύτερα το ημίχρονο και πήγε στα αποδυτήρια με +6.

Η Ελλάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη στην τρίτη περίοδο, έψαξε και βρήκε περισσότερο τον αιφνιδιασμό κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθεί με 49-40 (26'). Οι Βούλγαροι όμως αντέδρασαν και φρόντισαν πολύ γρήγορα να ρίξουν τη διαφορά (49-46, 28').

Η εθνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη να σβήσει κάθε ελπίδα των αντιπάλων για νίκη. Ανέβασε την πίεση στην άμυνα και παρά την αστοχία πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων κατάφερε να βρεθεί στο +10 (62-52, 33') με καλάθι του Λαρεντζάκη. Ο Μποστ όμως με δύο συνεχόμενα τρίποντα όμως άλλαξε ξανά την κατάσταση (64-62, 38'). Στο τέλος πάντως αντέδρασε με ψυχραιμία και έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στα δίποντα (56.2%-37.5%), στα ριμπάουντ (45-38) και στους πόντους δεύτερης ευκαιρίας (11-5).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μποχωρίδης ολοκλήρωσε με 19 πόντους (2/4δ., 3/4τρ., 6/8β.), 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 λάθη και 2 κλεψίματα

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κβοστόφ τελείωσε το παιχνίδι με 1/6 σουτ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χρυσικόπουλος είχε 13 πόντους και 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 64-62 ακολούθησε σερί 9-0 για την Ελλάδα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ελλάδα τα 15 λάθη κι οι Βούλγαροι το 37.5% στα δίποντα

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ένα δυναμικό κάρφωμα του Καββαδά στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-34, 54-46, 73-63.