Ελλάδα - Μαυροβούνιο 69-73: Ξέμεινε από ενέργεια και τερμάτισε 15η

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Mundobasket (15η θέση) με ήττα αφού το Μαυροβούνιο επικράτησε με 69-73. Αποστολή - Μανίλα: Κωνσταντίνος Μελάγιες.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε με ήττα το Mundobasket 2023 αφού έχασε από το Μαυροβούνιο σε αγώνα κατάταξης με 69-73 και τερμάτισε στην 15η θέση. Οι δύο ομάδες δεν είχαν κίνητρο, αλλά δεν είχαν και ενέργεια από την γενικότερη προσπάθεια τους στη Μανίλα. Οι Μαυροβούνιοι βρήκαν περισσότερες λύσεις κοντά στο καλάθι ενώ η Ελλάδα σούταρε με χαμηλά ποσοστά και έτσι δεν βρήκε εύκολα τρόπο να σκοράρει μένοντας αρκετά χαμηλά στην παραγωγικότητα.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να φτάνουν με μεγάλη δυσκολία στο καλάθι και έτσι το πρώτο τρίλεπτο τη διαφορά την έκανε μία εύστοχη προσπάθεια του Βούτσεβιτς (0-2). Ρογκαβόπουλος και Παπανικολάου από τη μία, Βούτσεβιτς από την άλλη απέκτησαν μία επαφή με το σκοράρισμα, ωστόσο το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα (5-15, 7’).

Η είσοδος των Λαρεντζάκη και Παπαπέτρου βελτίωσε αρκετά την αμυντική λειτουργία, η ομάδα έγινε πιο σκληρή και η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-19.

Ο Ιτούδης δεν είχε λόγο να περιορίσει το rotation σε αυτό το ματς και έτσι έκανε αρκετές αλλαγές μία εκ των οποίων εξελίχθηκε σε σημαντική λύση. Ο λόγος για τον Μποχωρίδη ο οποίος με 2/2 τρίποντα μείωσε σε 20-21 (13’), όμως οι αντίπαλοι βρήκαν κι αυτοί τον Μιχαΐλοβιτς χάρη στον οποίο ξεμάκρυναν και πάλι (25-32, 16’). Τα μακρινά σουτ τα οποία έπαιρναν οι διεθνείς μας δεν έβρισκαν στόχο όμως χάρη στην καλή τους άμυνα και σε ένα έμμεσο τρίποντο του Μποχωρίδη έριξαν τη διαφορά στο ημίχρονο (30-36, 20’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο σκόραραν απλά ο Βούτσεβιτς το έκανε με μεγαλύτερη συνέπεια με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεπεράσει το όριο των δέκα πόντων (34-46, 25’). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να εκμεταλλευτεί έναν εκνευρισμό των αντιπάλων (40-46, 28’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μαυροβούνιοι μπήκαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ο Ράντοβιτς με τον Μιχαΐλοβιτς έδωσαν «αέρα» 13 πόντων (44-58, 33’). Μπορεί η Ελλάδα να είχε διάθεση να αντιδράσει, αλλά δεν είχε ούτε την απαραίτητη ενέργεια ούτε τα απαραίτητα ποσοστά αφού το ένα τρίποντο μετά το άλλο έβρισκε σίδερο, (50-60, 35’). Ξαφνικά όμως Παπαγιάννης και Γουόκαπ ευστόχησαν από τα 6.75 μειώνοντας σε 58-62 (37’). Η επιστροφή του Βούτσεβιτς στο παρκέ όμως επανέφερε την ηρεμία και κυρίως το σκορ στους Μαυροβούνιους και έτσι η κόρνα της λήξης τους βρήκε νικητές με 69-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ελλάδα με τρίποντο του Γουόκαπ έκανε το 58-62, αλλά ακολούθησαν καλάθια από τον Βούτσεβιτς τα οποία έμειναν αναπάντητα. Όταν το έκανε ξανά (64-68) ήταν αργά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νίκολα Βούτσεβιτς δεν είχε αντίπαλο παρά το γεγονός πως δεν κατέβαλλε και ιδιαίτερη προσπάθεια. Τελείωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 23 λεπτά.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Αρκετά κουρασμένος και λογικό ο Λαρεντζάκης. Προσπάθησε αρκετά, αλλά φάνηκε πως δεν είχε την ενέργεια που έπρεπε και έμεινε χωρίς πόντο.

Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μιχαΐλοβιτς τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ αντικαθιστώντας ικανοποιητικά τον Κέντρικ Πέρι που δεν αγωνίστηκε.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η Ελλάδα σούταρε με 8/30 τρίποντα κι είχε 18 ασίστ για 14 λάθη. Το Μαυροβούνιο σούταρε ακόμη χειρότερα (3/18) από τη γραμμή τριών πόντων κι είχε 20 ασίστ για 12 λάθη.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ GAZZETTA: Αμφότεροι οι αντίπαλοι ήταν κυριευμένοι από κούραση και απογοήτευση, ωστόσο το Μαυροβούνιο βρήκε πιο εύκολα λύσεις στην μπροστινή πλευρά του παρκέ από κοντινή απόσταση και αυτές του χάρισαν τη νίκη.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!