Ολυμπιακοί Αγώνες: Η δυναστεία των ΗΠΑ συνεχίζεται, έβδομο σερί χρυσό, 90-75 την Ιαπωνία στον τελικό (vid)

Η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ κατέκτησε το έβδομο σερί χρυσό μετάλλιο και ένατο συνολικά στο μπάσκετ, κερδίζοντας με 90-75 στον τελικό την Ιαπωνία.

Η ομάδα μπάσκετ των ΗΠΑ στις γυναίκες αποδείχθηκε για άλλη μία φορά πως δεν έχει αντίπαλο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Στον τελικό απέναντι στην Ιαπωνία κέρδισε εύκολα με 90-75 και κατέκτησε το έβδομο συνεχόμενο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο και ένατο συνολικά σε 12 ολυμπιακά τουρνουά (το τουρνουά των γυναικών ξεκίνησε το 1976 με την ΕΣΣΔ να κατακτά τα πρώτα δύο, αλλά και το 1992 στη Βαρκελώνη ως Κοινοπολιτεία).

Οι ΗΠΑ στον τελικό επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και με την Μπρίτνεϊ Γκρίνερ να είναι σε τρομερή μέρα (30 πόντοι με 14/18 σουτ και 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ,1 κλέψιμο και 3 μπλοκ) και την Γουίλσον να ακολουθεί με άλλους 19π., έκλεισαν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων (50-39).

Η εικόνα δεν άλλαξε και η διαφορά έφτασε στο +19 στο τέλος της τρίτης περιόδου, με την Μισέλ Στάλεϊ στην τελευταία περίοδο να δίνει χρόνο σε όλες τις παίκτριές της.
Ιστορική στιγμή και για την Σου Μπερντ και την Ντιάνα Τοράσι οι οποίες έχουν πλέον τα περισσότερα χρυσά μετάλλια στην ιστορία του γυναικείου μπάσκετ με 5 συνεχόμενα (από το 2004 στην Αθήνα ως το Τόκιο).

ΗΠΑ – ΙΑΠΩΝΙΑ 90-75

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 50-39, 75-56, 90-75