Τίμπεργουλβς-Κινγκς 120-124: Οι «Βασιλιάδες» υπέταξαν τη Μινεσότα με Μονκ (vid)

Ο Μαλίκ Μονκ πέτυχε τους 35 από τους 39 πόντους του μετά το πρώτο ημίχρονο και οι Σακραμέντο Κινγκς (34-25) επιβλήθηκαν των Μινεσότα Τίμπεργουλβς (42-18) με 120-124 στην παράταση.

Οι Κινγκς πέτυχαν σπουδαία νίκη επί των πρωτοπόρων της Δύσης, Τίμπεργουλβς, επικρατώντας με 120-124 στην παράταση (115-115 κ.α.).

Ο Μαλίκ Μονκ ήταν εκείνος που ηγήθηκα επιθετικά των «Βασιλιάδων» σημειώνοντας 39 πόντους, οι 35 εξ αυτών μετά το πρώτο ημίχρονο ενώ ο Ντομάντας Σαμπόνις άγγιξε το triple-double με 21 πόντους, 15 ριμπάουντ και οκτώ ασίστ.

Η Μινεσότα προηγήθηκε με 120-117 στο έξτρα πεντάλεπτο όμως ο Μονκ πέτυχε back-to-back τρίποντα για το Σακραμέντο, κάνοντας το 120-123!

Πάντως οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν όμως το τρίποντο που επιχείρησε ο Ναζ Ριντ από τη γωνία δεν βρήκε στόχο και ακολούθως ο Τρέι Λάιλς «κλείδωσε» τη νίκη από τη γραμμή των βολών.

Για τους Κινγκς που παρατάχθηκαν χωρίς τον κορυφαίο σκόρερ τους ΝτιΆαρον Φοξ, ο Κίγκαν Μάρεϊ είχε 17 πόντους, ο Ντάβιον Μίτσελ πρόσθεσε 16 πόντους και ο Χάρισον Μπαρνς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους.

Από την άλλη πλευρά, ο Καρλ-Άντονι Τάουνς σκόραρε 19 πόντους και ο Ρούντι Γκομπέρ έκανε double-double με 16 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-30, 59-60, 82-91, 115-115 κ.α., 120-124 παρ.