Λέικερς - Μάβερικς 127-110: Ο Ντόντσιτς είχε το triple double, ο Ντέιβις την ομάδα του (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου

Ο Άντονι Ντέιβις έχασε το triple double για μία ασιστ και οδήγησε τους Λος Άντζελες Λέικερς στη νίκη απέναντι στους Ντάλας Μάβερικς με σκορ 127-110.

Ο Λούκα Ντόντσιτς επέστρεψε μετά από απουσία τριών αγώνων στο ροτέισον των Ντάλας Μάβερικς, σημείωσε triple double με 33 πόντους, 13 ριμπάουντ, 10 ασίστ (σε 33 λεπτά), αλλά οι Λος Άντζελες Λέικερς πήραν τη νίκη με 127-110.

Η... αιτία έχει ονοματεπώνυμο, αυτό του Άντονι Ντέιβις. Ο σέντερ των Λέικερς μπορεί να μην πέτυχε triple double, όπως ο Σλοβένος, αλλά η εμφάνισή του οδήγησε την ομάδα του στη νίκη.

Για την ακρίβεια, ο Ντέιβις θα μπορούσε να καταγράψει και αυτός μία... 3D εμφάνιση, αλλά στο τέλος του έλειπε μία ασίστ, με τον απολογισμό το να αναφέρει 28 πόντους (12/17 σουτ), 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ σε 33 λεπτά.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην... υποστήριξη. Ο ΛεΜπρόν Τζέιμς είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ, ο Ντα' Άντζελο Ράσελ πρόσθεσε 29 πόντους (5/7 τριπ.), ενώ οι Μάβερικς μετά τον Ντόντσιτς διέθεταν τον 19χρονο rookie Ντέρεκ Λάιβλι με 16 πόντους. Ο Καϊρί Ίρβινγκ ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους και 4/16 σουτ.

Το ματς κρίθηκε στην 3η περίοδο, όπου οι Λέικερς επιβλήθηκαν με 42-27 και μετέτρεψαν το 55-53 στο ημίχρονο, σε μία άνετη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 55-53, 97-80, 127-110.

@Photo credits: NBA/Getty Images