Κλίπερς - Κινγκς 119-99: Σαρωτικό LA, σταθερός ο Βεζένκοβ (vid)

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς διέλυσαν τους Σακραμέντο Κινγκς με 119-99, με τον Σάσα Βεζένκοβ να μένει 20 λεπτά στο παρκέ.

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς πήραν από νωρίς το προβάδισμα στην αναμέτρηση και υποχρέωσαν τους Σακραμέντο Κινγκς να κυνηγούν, μάταια στο σκορ (119-99).

Μέχρι το φινάλε το μόνο που άλλαξε ήταν η τελική διαφορά, καθώς οι Κλίπερς έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 33 πόντους, με το τελικό χάσμα να κλείνει στους 20.

Ο σταθερός Βεζένκοβ

Ο Σάσα Βεζένκοβ έμεινε στο παρκέ για 20 λεπτά και γέμισε τη στατιστική του: 9 πόντοι με 1/3 τρίποντα, 3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος.

Πρώτος σκόρερ των Κινγκς ήταν ο Κίγκαν Μάρεϊ με 17 πόντους, αλλά με 6/14 σουτ. Ακολούθησαν οι Κέβιν Χέρτερ με 15 πόντους και Ντε' Άαρον Φοξ με 14 (5/16 σουτ).

Τους Κλίπερς καθοδήγησε ο Καουάι Λέοναρντ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 31 πόντους (2/3 τρίποντα, 9/11 δίποντα, 7/7 βολές), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ οι Τζέιμς Χάρντεν (6 ριμπ., 7 ασίστ) και ο Νόρμαν Πάουελ μέτρησαν από 15 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 70-48, 99-70, 119-99.

@Photo credits: NBA/Getty Images