NBA: Οι Νετς φρέναραν το σερί των Μάτζικ, οι Πίστονς έφτασαν τις 17 σερί ήττες (vids)

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το νικηφόρο σερί των Μάτζικ σταμάτησε στο 9-0, οι Πίστονς μετρούν πια 17 συνεχόμενες ήττες στη regular season, οι Πέισερς φόρτωσαν με 144 πόντους το καλάθι των Χιτ και ο Ντέβιν Μπούκερ κουβάλησε τους Σανς στη νίκη επί των Γκρίζλις.

Νετς-Μάτζικ 129-102

Οι Μπρούκλιν Νετς (10-9) επικράτησαν των Μάτζικ (14-6) με 129-101 και έδωσαν τέλος στο σερί εννιά νικών που «έτρεχε» το Ορλάντο, έχοντας ως MVP τον Μάικαλ Μπρίτζες, ο οποίος σημείωσε 42 πόντους! Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 43-22, πέτυχαν 73 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τελικά, έφτασαν στην άνετη νίκη, παρά τις προσπάθειες των Φραντς Βάγκνερ (20π.) και Πάολο Μπανκέρο (19π., 10ριμπ.).

Τα δωδεκάλεπτα: 43-22, 73-51, 98-85, 129-101.

Πίστονς-Καβαλίερς 101-110

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς (11-9) ξεπέρασαν το εμπόδιο των Πίστονς (2-18), επικρατώντας με 101-110 και υποχρεώνοντας το Ντιτρόιτ στη 17η συνεχόμενη ήττα στην κανονική περίοδο! Ο Μαξ Στρους και ο Ντάριους Γκάρλαντ πέτυχαν από 22 πόντους έκαστος για το Κλίβελαντ κόντρα στους Πίστονς που αγνοούν τη νίκη από τις 28 Οκτωβρίου και εκείνο το 118-102 επί των Μπουλς, έχοντας πλέον ρεκόρ 4-41 από την περσινή trade deadline.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-25, 48-54, 82-85, 101-110.

Χιτ-Πέισερς 129-144

Ο Ταϊρίς Χαλιμπάρτον δεν αγωνίστηκε όμως οι Πέισερς (10-8) επιβλήθηκαν των Μαϊάμι Χιτ (11-9) με 129-144. Μάλιστα η Ιντιάνα αστόχησε σε 15 σουτ στην πρώτη περίοδο και μόλις σε 14 στις επόμενες τρεις περιόδους! Για τους νικητές, ο Μπρους Μπράουν είχε 30 πόντους ενώ ο Όμπι Τόπιν πρόσθεσε 22 πόντους. Από την άλλη πλευρά, οι προσπάθειες των Τζίμι Μπάτλερ ((33π.) και Κέιλεμπ Μάρτιν (18π.) δεν ήταν αρκετές για το Μαϊάμι.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-25, 65-65, 98-106, 129-144.

Μπουλς-Πέλικανς 124-118

Ο Κόμπι Γουάιτ έκανε season-high στο σκοράρισμα με 31 πόντους ενώ ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν πρόσθεσε 24 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ για τους Σικάγο Μπουλς (7-14) που επικράτησαν των Πέλικανς (11-10) με 124-118. Για τη Νέα Ορλεάνη, ο Ζάιον Γουίλιαμσον αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος σε back-to-back αγώνες και πέτυχε 27 πόντους ενώ ο Μπράντον Ίνγκραμ πρόσθεσε 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-29, 53-61, 89-82, 124-118.

Σανς-Γκρίζλις 116-109

Ο Ντέβιν Μπούκερ πάτησε ξανά παρκέ μετά την απουσία του στον αγώνα με τους Νάγκετς και οδήγησε τους Φοίνιξ Σανς (12-8) στη νίκη επί των Μέμφις Γκρίζλις (5-14) με 116-109, έχοντας 34 πόντους, 10 ριπάουντ και επτά ασίστ! Από 'κει και πέρα, ο Κέβιν Ντουράντ πέτυχε 27 πόντους ενώ αστόχησε στην πρώτη βολή που κλήθηκε να εκτελέσει και έτσι το ρεκόρ του από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» σταμάτησε στις 67 συνεχόμενες εύστοχες βολές.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-27, 50-51, 84-72, 116-109.

Τζαζ-Μπλέιζερς 118-113

Οι Γιούτα Τζαζ (7-13) επικράτησαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς (6-13) με 118-113, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μπροστάρη τον Κόλιν Σέξτον, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-24, 56-44, 84-74, 106-106 κ.α., 118-113.