Νικς - Χιτ 111-105: Ο Μπάτλερ έλειπε, ο Ραντλ γύρισε και οι Νεοϋορκέζοι ισοφάρισαν τη σειρά με καθοριστικό Μπράνσον (vid)

Ο Μπράνσον με την μπάλα απέναντι στους Χιτ

Ο Τζίμι Μπάτλερ δεν μπορούσε να βοηθήσει τους Χιτ λόγω του τραυματισμού του και οι Νικς έχοντας σε τρομερό φεγγάρι τον Τζέιλεν Μπράνσον ισοφάρισαν (111-105) τη σειρά σε 1-1 στην επιστροφή του Ραντλ.

Με ένα σμπάρο... διπλό κέρδος για τους Νικς που εκτός του ότι είδαν τον Τζούλιους Ραντλ να επιστρέφει στη δράση από τον τραυματισμό του, επικράτησαν με 111-105 στο Madison Square Garden για να ισοφαρίσουν τη σειρά με τους Χιτ σε 1-1. Ο Τζίμι Μπάτλερ που ήταν αμφίβολος πριν το ματς παρέμεινε εκτός προκειμένου να αναρρώσει από το πρόβλημα στο πόδι του και ο Τζέιλεν Μπράνσον ανέλαβε δράση για τη Νέα Υόρκη με παράσταση που κράτησε όρθια την ομάδα του.

Μετά από ένα δωδεκάλεπτο που δεν είχε να προσφέρει κάποιο σημαντικό προβάδισμα για μία από τις δύο ομάδες, οι Χιτ απέκτησαν... αέρα 8 πόντων (38-46) με 3'43'' για το ημίχρονο με το τρίποντο του Μάρτιν. Ρανλτ και Μπράνσον έφεραν πιο κοντά τους Νικς, όμως ο Λοβ από μακριά προκάλεσε το 51-54 της ανάπαυλας. Η τρίτη περίοδος κινήθηκε στα ίδια δεδομένα, όμως στην τελευταία και μετά το 87-93, ο Μπράνσον που είχε δηλωθεί στη λίστα των αμφίβολων πριν το Game 2 με πέντε προσωπικούς πόντους και μια βολή του Χάρτενσταϊν ενδιάμεσα ισοφάρισε σε 93-93. Οι εμπνεύσεις του έφεραν μπροστά τους γηπεδούχους με 101-96 και ο Χαρτ ολοκλήρωσε το έργο για την ισοφάριση.

Ο Μπράνσον έγινε ο μοναδικός...30άρης στο συγκεκριμένο γήπεδο σε αγώνα play-offs μετά τον Καρμέλο Άντονι και το πέτυχε με 6/10 τρίποντα έχοντα και 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Ραντλ είχε 25 με 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ και ο Χαρτ σταμάτησε στους 14 με 11 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Ο Μπάρετ σημείωσε 24.

Από την άλλη, οι Χιτ είχαν σε πρώτο πλάνο τους... undrafted παίκτες τους. Ο Μάρτιν μέτρησε 22 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Βίνσεντ συμπλήρωσε ακόμη 21 με 5 ασίστ και ο Αντεμπάγιο των 15 πόντων είχε ακόμη 8 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-29, 51-54, 76-77, 111-105