Νάγκετς - Σανς 97-87: Σπουδαίος Γιόκιτς και 2-0 το Ντένβερ (vid)

Με τον Νίκολα Γιόκιτς να κάνει πράγματα και θαύματα (39π., 16ριμπ., 5ασ., 2κλ.) οι Νάγκετς επικράτησαν για δεύτερη φορά των Σανς στο Κολοράντο (97-87) και πήραν σημαντικό προβάδισμα (2-0) για τη πρόκριση στους τελικούς της Δυτικής Περιφέρειας. Τραυματίστηκε ο Κρις Πολ.

Ο Σέρβος σέντερ ήταν «όλα τα λεφτά» στον 2ο ημιτελικό της Δύσης και εκείνος που χάρισε στους Νάγκετς την 2η εντός έδρας νίκη για το 2-0 στη σειρά.

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο και στην φοβερή άμυνα των γηπεδούχων οι οποίοι και περιόρισαν τους Σανς σε μόλις 14 πόντους! Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο τραυματισμός του Κρις Πολ στην 3η περίοδο ο οποίος και αποχώρησε από το ματς χωρίς να μπορέσει να συνεχίσει. Φυσικά το γεγονός αυτό επηρέασε την ομάδα του Φοίνιξ καθώς προσπάθησε να βρει σκορ μ ατομικές ενέργειες των Μπούκερ και Ντουράντ ωστόσο ο KD ήταν άστοχος στο 4ο δωδεκάλεπτο και η πλάστιγγα έγειρε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους.

Με επιμέρους 11-2 το Ντένβερ «ξεκόλλησε» από το «ρευστό» 80-79 και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (91-81) το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος. Ο Νίκολα Γιόκιτς ήταν εξαιρετικός και στα 41 λεπτά που βρέθηκε το παρκέ, καθώς μέτρησε 39 πόντους με 15/24 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 16 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη. Ο Άαρον Γκόρντον ήταν δεύτερος σκόρερ των νικητών με 16 πόντους και 5/8 σουτ ενώ οι Κάλντγουελ-Πόουπ και Μάρεϊ είχαν από 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Για τους Σανς οι οποίοι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, ο Μπούκερ πέτυχε 35 πόντους με 14/29 σουτ, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε από την πλευρά του άλλους 24 πόντους με 10/27 εντός παιδιάς (σ.σ. εκ των οποίων 2/12 τρίποντα!) 8 ριμπάουντ και 3 τελικές πάσες.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-21, 40-42, 70-73, 97-87.