Λέικερς - Γκρίζλις 117-111: Ο «βασιλιάς» ΛεΜπρόν... κατασπάραξε τις αρκούδες

ΛεΜπρόν Τζέιμς

Με ένα ονειρεμένο κλείσιμο στην αναμέτρηση, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς κουβάλησε στις πλάτες του τους Λέικερς και υπέγραψε το 3-1 επί των Γκρίζλις στην παράταση.

Ο Ντέσμοντ Μπέιν έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση, οι Γκρίζλις έφτασαν πολύ κοντά στο να κάνουν το break, παίρνοντας προβάδισμα με 102-104 στα τελευταία 6'' της κανονικής περιόδου, αλλά ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έπαιξε ως... βασιλιάς. Αφού πρώτα έστειλε το ματς στην παράταση, παίζοντας και για τον άστοχο Ντέιβις, υπέγραψε με τρομακτικό double-double και career high στα ριμπάουντ τη νίκη των Λέικερς με 117-111, φέρνοντας τη σειρά στο 3-1.

Για τον Τζέιμς το κοντέρ έγραψε 22 πόντους (7/11 δίποντα) με 20 ριμπάουντ και 7 ασίστ, την ώρα που ο άστοχος Ντέιβις σκόραρε 6 από τους 12 πόντους του στην παράταση. Καθοριστικός για άλλη μια φορά ο Ριβς με 23, ενώ μεγάλα σουτ πέτυχε ο Ράσελ. Έτσι ο Μπέιν έμεινε με τη... φωτογραφία των 36 πόντων του, μαζί με τα 7 ριμπάουντ, την ώρα που ο Μοράντ σταμάτησε στους 19 με 7 ασίστ.

Πήγαν για... το ριφιφί οι Γκρίζλις

Οι Γκρίζλις ήταν αποφασισμένοι να παίξουν με όσα «όπλα» έχουν, παρά τις απουσίες τους, για ένα break στο Λος Άντζελες. Οι ήρωες των Λέικερς στη σειρά εμφανίστηκαν από νωρίς. Ριβς, Χατσιμούρα πέτυχαν ορισμένους πόντους στο ξεκίνημα, μην επιτρέποντας στις «αρκούδες» να ξεφύγουν, για να τρέξουν ένα μικρό 6-0 ώστε να φτάσουν στο 20-18. ΛεΜπρόν και Σρέντερ το πήραν προσωπικά για το 29-23, δίνοντας αέρα έξι πόντων στο πρώτο δωδεκάλεπτο.

Ένα τρίποντο του Μπίσλι διαμόρφωσε το 36-28 αλλά ξανά οι Γκρίζλις έβρισκαν τις απαντήσεις. Το 44-33 (18') μαζεύτηκε άμεσα από τους Μπρουκς και Μπέιν, με τον τελευταίο να σημειώνει 13 στο ημίχρονο και να φέρνει τη διαφορά στους δύο (54-52).

Ξέσπασμα Μοράντ αναμέναμε, ξέσπασμα Μοράντ ήρθε. Οι Λέικερς είχαν σε κακό επιθετικά βράδυ τον Ντέιβις και με αυτόν τον τρόπο δεν μπορούσαν να χτίσουν διαφορές. Έτσι ο Μοράντ άρχισε να ψάχνει ολοένα και περισσότερο τους διαδρόμους προς το καλάθι. Οι Γκρίζλις προηγήθηκαν 74-79 από το τρίποντο του Μπρουκς (34') και με ένα κάρφωμα... buzzer beater του Μοράντ έφτασαν στο 81-83.

Καθοριστικός Ράσελ, vintage ΛεΜπρόν

Το σφιχταγκάλιασμα των δύο δε σταματούσε, με τον Μπέιν να συνεχίζει το έργο του και να δίνει μικρές... ανάσες (88-91, 42'). Ο Ντέιβις σπατάλησε μοναδική ευκαιρία στον αιφνιδιασμό να μειώσει στο δίποντο, υποπίπτοντας σε επιθετικό φάουλ και οι Λέικερς το πλήρωσαν με τρίποντο, από ποιον άλλον, από τον Μπέιν για το 90-97. Εκεί χρειάστηκε να μιλήσει ο Ράσελ που τα... έσταξε τα δύο διαδοχικά τρίποντα για να φτάσουμε στην ισοπαλία των 99.

Ο Ράσελ αποβλήθηκε με φάουλ, οι βολές έφεραν στο 100-101 το Μέμφις, 1'30'' πριν το φινάλε και ο Τζάρεν Τζάκσον Τζ. μπλόκαρε τον Σρέντερ αλλά ο Ριβς ισοφάρισε στα 40''. Οι Λέικερς είχαν ευκαιρία για σουτ προσπεράσματος αλλά ο καλύτερος αμυντικός της χρονιάς πέτυχε νέο μπλοκ στον Χατσιμούρα και ο Μπέιν μετά την ασίστ του Μοράντ σκόραρε για το 102-104, όμως τα 6'' αρκούσαν στον ΛεΜπρόν, που είχε να σκοράρει από το φινάλε της 3ης περιόδου, για να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση. Για να συμβεί αυτό ο Ντέιβις μπλόκαρε τον Μοράντ.

Από τη στιγμή που το έφτασαν ως εκεί οι Λέικερς ήταν δύσκολο να χάσουν, ακόμα και αν ο Ντέιβις είχε κακή σχέση με τις βολές. Ο ΛεΜπρόν ανανέωσε μετά το δικό του χαμένο σουτ, με το σκορ στο 109-106 και 1'30'' να απομένει, αλλά νέο λάθος έφερε αιφνιδιασμό και οι Γκρίζλις ήταν πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Ο Μοράντ όμως αστόχησε με τη διαφορά στους τρεις και τα 40'' που απέμεναν ήταν απλώς για να δείξει ο ΛεΜπρόν πόσο vintage εμφάνιση πραγματοποίησε. Απέναντι σε όλη την άμυνα του Μέμφις ο Τζέιμς σκόραρε γκολ φάουλ και έβαλε το τέλος.

Τα όσα συνέβησαν από εκείνο το σημείο και έπειτα είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Κενάρντ να μειώνει σε 115-111 και τον Ριβς από τις βολές να υπογράφει το τελικό 117-111 και το 3-1 στη σειρά.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 54-52, 81-83, 104-104 κ.δ., 117-111

Γκρίζλις - Λέικερς 1-3

Game 1: Γκρίζλις - Λέικερς 112-128
Game 2: Γκρίζλις - Λέικερς 103-93
Game 3: Λέικερς - Γκρίζλις 111-101
Game 4: Λέικερς - Γκρίζλις 117-111
Game 5: Γκρίζλις - Λέικερς (27/04)
Game 6*: Λέικερς - Γκρίζλις (29/04)