Σίξερς - Νετς 121-101: Σε ξέφρενους ρυθμούς με Εμπίντ-Χάρντεν παρά τα όργια του Μπρίτζες (vid)

Με 21 τρίποντα και τους Τζέιμς Χάρντεν και Τζοέλ Εμπίντ να ηγούνται, οι Σίξερς πήραν τη νίκη με 121-101 στο Game 1 με τους Νετς για να ανοίξουν τη σειρά.

Οι Σίξερς χόρεψαν. Σε ρυθμούς "MVP" με τους Τζοέλ Εμπίντ και Τζέιμς Χάρντεν και άνοιξαν λογαριασμό στη σειρά με τους Νετς (121-101) κάνοντας το 1-0 μπροστά στο κοινό τους, το οποίο ευχαριστήθηκε θέαμα. Οι παίκτες του Ρίβερς σημείωσαν 21 τρίποντα, που αποτελεί ρεκόρ για την ιστορία του franchise.

Το Μπρούκλιν είχε και πάλι σε πρώτο πλάνο τον Μικάλ Μπρίτζες, όμως η εμφάνισή του δεν στάθηκε αρκετή για να...σπάσει η έδρα.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μοιράζοντας την εικόνα της στατιστικής τους και έχοντας καλή εικόνα από την περιφέρεια, πήραν το προβάδισμα στις αρχές της αναμέτρησης και ήταν εκείνοι που έδιναν τον ρυθμό στο παρκέ. Από την άλλη, οι Νετς είχαν βασιστεί στις εμπνεύσεις του Μπρίτζες που έγινε γρήγορα διψήφιος και κρατούσε κοντά στο σκορ την ομάδα του (30-25).

Με το 7ο τρίποντο σε 13 λεπτά, οι Σίξερς παρέμεναν με τα ηνία στα δικά τους χέρια και έβλεπαν κάθε παίκτη στο παρκέ να συμβάλλει ώστε να φτάσει η διαφορά στο +9 (40-31). Ο Σεθ Κάρι έδωσε βοήθειες και ο Ο'Νιλ μείωσε ακόμη περισσότερο στο 18ο λεπτό. Παρόλα αυτά κάθε φορά που το παιχνίδι ερχόταν στη μία κατοχή, η Φιλαδέλφεια με τους Χάρις και Εμπίντ έβρισκαν τρόπο να ξεφύγουν ξανά. Ο Μπρίτζες συνέχιζε να βάζει δύσκολα στην άμυνα των Σίξερς, ενώ ο Χάρντεν με επιστήμη του step back έκανε τη διαφορά (68-57).

Οι Σίξερς είχαν κρατηθεί μακριά από τα λάθη και έκαναν το 73-61 με σουτ τριών πόντων του Εμπίντ, όμως το Μπρούκλιν πλησίασε στους 7 με Κλάξτον και Ντίνγουϊντι. O Τζόνσον είχε πάρει τη σκυτάλη των Νετς για μεγάλο διάστημα στην τρίτη περίοδο, η οποία παρόλα αυτά έληξε στο 93-81. Το σερί της Φιλαδέλφεια μεγάλωσε και το +17 (98-81) είχε γίνει η νέα συνθήκη του αγώνα δίνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης 9' πριν το τέλος. Ο χρόνος που απέμενε δόθηκε στους αναπληρωματικούς και το 1-0 ήταν γεγονός.

Τα πρόσωπα και ο MVP

Ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν εκείνος που έβαλε τις βάσεις από το πρώτο κιόλας ημίχρονο σταματώντας στους 23 πόντους με 13 ασίστ (7/13 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ. Ο Τζοέλ Εμπίντ ήταν στους 26 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 μπλοκ σε ρόλο...MVP. Δίπλα τους και ο Τομπάιας Χάρις των 21 πόντων και 4 ριμπάουντ και ασίστ.

Στην άλλη πλευρά, ο Μικάλ Μπρίτζες πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στην hometown του με 30 πόντους (12/18 σουτ) και 5 ριμπάουντ, την ώρα που ο Καμ Τζόνσον προσέθεσε 18, ο Ντίνγουϊντι 14 και ο Κλάξτον των 10 ριμπάουντ ακόμη 5.

Τα δωδεκάλεπτα: 30-25, 68-58, 93-81, 121-101

Σίξερς – Νετς 1-0

Game 1: Σίξερς - Νετς 121-101

Game 2: Σίξερς – Νετς (18/04, 02:30)

Game 3: Νετς – Σίξερς (21/04, 02:30)

Game 4: Νετς – Σίξερς (22/04, 20:00)

Game 5*: Σίξερς – Νετς (24/04)

Game 6*: Νετς – Σίξερς (27/04)