Μπλέιζερς - Λέικερς 127-115: Ο απίθανος Λίλαρντ τους αποτελείωσε με 40άρα (vid)

Δημήτρης Οικονόμου

Ντέμιαν Λίλαρντ σκοράρει από παντού και οι Μπλέιζερς πήραν μία άνετη νίκη επί των Λέικερς με 127-115.

Τρίποντο buzzer-beater σχεδόν από το κέντρο έβαλε. Στο ημίχρονο 30 πόντους έβαλε. Με 40 (8/14 3π.), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ ολοκλήρωσε. Τι άλλο να κάνει ο Ντέμιαν Λίλαρντ για τους Μπλέιζερς (28-29) που πήραν πολύ σημαντική νίκη επί των Λέικερς (26-32) στην κούρσα για τα play-in με 127-115.

Ο Άντονι Ντέιβις ήταν μόνος του χωρίς τον ΛεΜπρόν, σκοράροντας 19 πόντους για να μαζέψει 20 ριμπάουντ αλλά οι Λέικερς έπρεπε να επιστρέψουν από το -19 στο ημίχρονο, κάτι αδύνατο με το Πόρτλαντ να σουτάρει 23/47 τρίποντα.

Τάιμπουλ και Σάιμονς έδωσαν βοήθεια επιθετικά με 14 πόντους στον Λίλαρντ, με τον Σαρπ να δίνει τις γνωστές θεαματικές του φάσεις μαζί με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-19, 65-46, 101-79, 127-115