ΝΒΑ: «Επιβίωσαν» στον έξτρα χρόνο οι Χιτ, νίκες για Γουίζαρντς - Χοκς (vid)

Σταυρούλα Μουστακάτου

Οι Χιτ χρειάστηκαν την παράταση για να βγουν οι νικητές στη «μάχη» με τους Μάτζικ, πιο εύκολη δουλειά για Γουίζαρντς και Χοκς με Πέισερς και Σπερς αντίστοιχα.

Οι Χιτ επικράτησαν των Μάτζικ στον έξτρα χρόνο του παιχνιδιού τους στο Ορλάντο και συνέχισαν με θετικό πρόσημο την πορεία τους.

Με την μεγάλη βοήθεια από τον Γκέιμπ Βίνσεντ στο τελευταίο ενάμιση λεπτό και τις κρίσιμες βολές του, το Μαϊάμι οδήγησε το παιχνίδι σε παράταση όπου το επιμέρους 10-6 τους έφερε στα χέρια τους τη νίκη.

Για τους Χιτ, ο Τάιλερ Χίρο είχε 23 πόντους, ο Μπάτλερ 22 με 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Βίνσεντ ακόμη 20. Στους 13 με 17 ριμπάουντ έκλεισε το ματς ο Αντεμπάγιο. Από την άλλη, οι Μάτζικ στηρίχθηκαν ακόμη μία φορά στον Μπανκέρο (16π., 13ριμπ.) με τον Φουλτζ να έχει επίσης 17.

Γουίζαρντς - Πέισερς 127-113

Την 26η νίκη της σεζόν πέτυχαν οι Γουίζαρντς κόντρα στους Πέισερς με το 127-113 στην Ουάσινγκτον να προέρχεται κυρίως από το πρώτο ημίχρονο των γηπεδούχων που έκλεισε με το υπέρ τους 80-57!

Ο Μπράντλεϊ Μπιλ σταμάτησε στους 32 πόντους με 13/18 εντός πεδιάς, ο Πορζίνγκις είχε 17 με 10 ριμπάουντ και η στατιστική από εκεί και έπειτα ήταν αρκετά μοιρασμένη.

Για την Ιντιάνα, 21 πόντους με 5/8 τρίποντα είχε ο Χαλιμπάρτον συν 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ακόμη 20 προσέθεσε ο Τέρνερ και στους 16 ήταν ο Μαθουριν.

Χοκς - Σπερς 125-106

Ακόμη ένα ματς, ακόμη μία ήττα για τους Σπερς που βρίσκονται πλέον στο 14-43 με τους Χοκς να κρατούν την έδρα τους και να φτάνουν στο 125-106 της επικράτησης με το Σαν Αντόνιο μετά το παραγωγικό δεύτερο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους 32-17 και ήταν το πρώτο βήμα της νίκης. Από 24 πόντους είχαν Γιανγκ και Χάντερ με τον πρώτο να μοιράζει και 17(!) ασίστ. Όσοι και οι πόντοι που σκόραρε ο Κόλινς με τον Μάρεϊ να έχει 18.

Για τον Πόποβιτς, ο Τζόνσον κατέγραψε 25 πόντους σε 29 λεπτά συμμετοχής και ο Σοχάν είχε ακόμη μία διψήφια εμφάνιση με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ.