Μπλέιζερς - Μπακς 108-127: Ασταμάτητοι με τον Αντετοκούνμπο να «αγγίζει» το triple double (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί «γεμάτη» εμφάνιση και να χάνει για δύο ασίστ το triple double (24π., 13ριμπ., 8ασ.) οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από το Πόρτλαντ κερδίζοντας τους Μπλέιζερς με 127-108 για την 8η σερί τους νίκη.

Η αλήθεια είναι ότι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θα μπορούσε να «γράψει» καλύτερα νούμερα στο Όρεγκον.

Όμως το γεγονός ότι φορτώθηκε με φάουλ με αποτέλεσμα να παρακολουθήσει μεγάλο μέρος του αγώνα από τον πάγκο, του στέρησε τη δυνατότητα να φτάσει στο δεύτερο συνεχόμενο triple double! Συγκεκριμένα αγωνίστηκε μόλις 23 λεπτά και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 24 πόντους με 9/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6/8 βολές, 13 ριμπάουντ, 8 ασίστ αλλά και 6 λάθη.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μιλγουόκι ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ ο οποίος πέτυχε 27 πόντους στο σύνολο σε διάστημα 32 λεπτών έχοντας από τη πλευρά του 7/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/9 βολές, 9 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο. Ο Τζρου Χόλιντεϊ πρόσθεσε 20 πόντους με 9/20 εντός παιδιάς και 8 τελικές πάσες, ενώ ο Μίντλετον πέτυχε τους 11 από τους 13 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Στο παρκέ «πάτησε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ο οποίος αγωνίστηκε για 4 λεπτά και είχε 1 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχουν 26-28 ρεκόρ και εξακολουθούν να «κυνηγούν» την είσοδο στο play in, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ πέτυχε 28 πόντους έχοντας 7/18 σουτ, ο Σάιμονς σημείωσε άλλους 21 πόντους, ενώ ήταν πολύ άστοχος ο Τζέραμι Γκραντ με 4/13 εντός παιδιάς.

Το ματς

Οι Μπακς είχαν φροντίσει να πάρουν από νωρίς τα ηνία στο παιχνίδι καθώς πραγματοποίησαν εξαιρετικό ξεκίνημα και βρέθηκαν να προηγούνται ύστερα από τέσσερα λεπτά αγώνα με 14-3! Οι Μπλέιζερς ναι μεν ισορρόπησαν το παιχνίδι (16-13) με επιμέρους 10-2 αλλά και πάλι τα «Ελάφια» φρόντισαν να ελέγξουν το ματς στην πρώτη περίοδο (30-22) και να προηγηθούν και με 15 πόντους διαφορά (56-41) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (58-48)

Στο πρώτο μισό του αγώνα στο Όρεγκον, ο Έλληνας σούπερ σταρ ναι μεν δεν είχε σκοράρει πολύ καθώς δεν είχε πάρει και πολλές προσπάθειες αλλά είχε φροντίσει να κάνει τις περισσότερες δουλειές στο παρκέ έχοντας 9 πόντους με 4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ ενώ είχε υποπέσει και σε 5 λάθη σε 13 λεπτά συμμετοχής. Γι' αυτόν τον λόγο ο Μπρουκ Λόπεζ είχε... βγει μπροστά με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, την ώρα που «ανέβαζε στροφές» και ο Κρις Μίντλετον (11π.) ο οποίος ξεκινούσε και πάλι από τον πάγκο.

Οι Μπακς είχαν το προβάδισμα με +14 πόντους (66-52) και στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου με τον Γιάννη να παίρνει περισσότερες προσπάθειες αλλά σε λιγότερο από πέντε λεπτά στην 3η περίοδο χρεώθηκε με τέσσερα φάουλ και έπρεπε αναγκαστικά να καθίσει στον πάγκο. Ακόμα και έτσι το Μιλγουόκι μπόρεσε να ελέγξει το ματς και να κρατήσει σταθερά διψήφια διαφορά η οποία εκτοξεύθηκε και στους 22 πόντους (88-66) ύστερα από συνεχόμενα τρίποντα. Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν ο καλύτερος του παρκέ καλύπτοντας επάξια και τον παροπλισμό του Αντετοκούνμπο λόγω των φάουλ. Και όταν ο Γιάννης επέστρεψε στο παρκέ φρόντισε να κλείσει την 3η περίοδο έχοντας φτάσει στις παρυφές του triple double με 20 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες.

Στη συνέχεια έμεινε για αρκετή ώρα στον πάγκο, αλλά το γεγονός αυτό δεν επηρέασε την ομάδα του. Αν και έπεσαν οι ρυθμοί μετά το 37-24 σκορ του 3ου 12λεπτου, οι υπόλοιποι παίκτες των Μπακς φρόντισαν να διατηρήσουν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα και να φτάσουν στην 8η σερί τους νίκη παραμένουν σε απόσταση αναπνοής από τους πρωτοπόρους Σέλτικς στην Ανατολική Περιφέρεια.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-30, 48-58, 71-95, 108-127