Γουόριορς - Γκρίζλις 122-120: Ο Πουλ «καθάρισε» το Μέμφις 1'' πριν το φινάλε (vid)

Δημήτρης Οικονόμου

Ο Τζόρνταν Πουλ ήταν ο... από μηχανής Θεός των Γουόριορς στην επικράτηση με 122-120 επί των Γκρίζλις.

Σε μία ανάμνηση των περσινών playoffs, η ματσάρα των Μέμφις με τους Γουόριορς τα είχε όλα. Μεγάλα σουτ, «μάχες» σώμα με σώμα, αποβολές και ένα... σχεδόν buzzer beater από τον Τζόρνταν Πουλ για την επικράτηση του Γκόλντεν Στέιτ με 122-120.

Ο Κάρι σταμάτησε στους 34 βλέποντας το τελευταίο λεπτό από τον πάγκο, ο Τόμπσον σκόραρε 24 θυμίζοντας τον παίκτη που γνωρίζαμε πριν τους τραυματισμούς και ο Πουλ στους 21 για τους πρωταθλητές. Οι 29 πόντοι του Μοράντ με 13 ασίστ δεν αρκούσαν στους Γκρίζλις.

Οι πρωταθλητές επέστρεψαν με σερί 14-2 για να προηγηθούν με 116-113 στο τελευταίο δίλεπτο και κάπου εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Ο Κάρι αποβλήθηκε επειδή πέταξε τη μασέλα του μετά από ένα άστοχο σουτ του Πουλ και το τελευταίο λεπτό το είδε από τα αποδυτήρια.

Μία βολή του Γκριν έδωσε προβάδισμα με 117-116 στα 30'' για το φινάλε, με τον Μοράντ να πετυχαίνει δύο για το 118-117 αλλά τον Κλέι Τόμπσον να έχει την απάντηση. Ο Κλέι... πυροβόλησε για το 120-118 αλλά οι Γουόριορς ήθελαν κάτι ακόμα. Με 2.1'' στο ρολόι και το σκορ στο 120-120, η επαναφορά κάτω από το καλάθι θα μετέτρεπε τον Πουλ σε ήρωα. Σκοράροντας 13 πόντους στην τελευταία περίοδο, με το λέι-απ χάρισε τη νίκη στο Γκόλντεν Στέιτ, σε ένα από τα πιο επεισοδιακά παιχνίδια της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 53-54, 90-96, 122-120