Ράπτορς-Μπακς 101-104: Απόδραση στην παράταση με triple-double του Γιάννη (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βγήκε ξανά μπροστά για τους Μπακς και λίγες ώρες μετά από το μυθικό ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα, ο Greek Freak έκανε triple-double και οδήγησε τα «Ελάφια» στη νίκη επί των Ράπτορς με 101-104 στην παράταση.

Με δεδομένες τις απουσίες των Χόλιντεϊ, Μίντλετον, Χιλ και Ινγκλς, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκείνος που έπρεπε να κουβαλήσει τους Μπακς στο Τορόντο, λίγες μόλις ώρες μετά από τους 55 πόντους που πέτυχε κόντρα στους Γουίζαρντς και σμπαράλιασε το career high του στη λίγκα. Τι έκανε, λοιπόν ο Έλληνας σούπερ σταρ των «Ελαφιών» τα ξημερώματα της Πέμπτης 5/1 στην έδρα των Ράπτορς; Σημείωσε 30 πόντους, 10 ασίστ και 21 ριμπάουντ, γράφοντας το δεύτερο triple-double της σεζόν στο 101-104 επί των Καναδών!

Η μεγάλη ανατροπή των Ράπτορς

Μάλιστα τα 21 ριμπάουντ συνιστούν season-high για τον Αντετοκούνμπο που είδε τον Γκρέισον Άλεν να ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο στα 11.6’’ για το τέλος της παράτασης, κλειδώνοντας τη νίκη. Ο δις MVP είχε 7/18 σουτ στο Τορόντο, 1/3 τρίποντα και 15/21 βολές για τα «Ελάφια» που προηγήθηκαν με 69-90 στα 3:50 για το τέταρτο δωδεκάλεπτο. Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έκαναν απίθανη ανατροπή, μειώνοντας αρχικώς σε 94-97 στα 25’’ πριν από τη λήξη της παράτασης ενώ το 26ο λάθος των Μπακς έδωσε την ευκαιρία στον Γκάρι Τρεντ Jr. να ισοφαρίσει με τρίποντο στα 0.8’’ και να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Άλεν «καθάρισε» με τρίποντο

Εν τέλει, το τρίποντο του Άλεν από τη γωνία έπειτα από την ασίστ του Αντετοκούνμπο αποδείχτηκε καθοριστικό αφού ο ΒανΒλίτ βρήκε σίδερο στην τελευταία επίθεση των Καναδών για την ισοφάριση. Για τους νικητές, ο Άλεν σημείωσε συνολικά 16 πόντους, ο Μπόμπι Πόρτις έκανε double-double με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ ο Πατ Κόνατον πέτυχε 15 πόντους.

Έτσι τα «Ελάφια» κέρδισαν για τρίτη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους έπειτα από τις τέσσερις συνεχόμενες ήττες που προηγήθηκαν. Όσον αφορά τους Ράπτορς, ο Φρεντ ΒανΒλίτ πέτυχε 28 πόντους και μοίρασε 12 ασίστ ενώ ο Σκότι Μπαρνς πρόσθεσε 17 πόντους.

Σε κάθε περίπτωση, το Τορόντο έφτασε πλέον τις έξι ήττες σε επτά εντός έδρας αγώνες –και 10 στα τελευταία 13 ματς στη regular season, βλέποντας τον Σιάκαμ να μένει στους 11 πόντους με 4/18 σουτ.

Τα δωδεκάλεπτα: 12-13, 38-39, 59-63, 97-97 (κ.α.), 101-104.