Ρόκετς - Μάβερικς 106-111: Ασταμάτητος Ντόντσιτς, μέτρησε 29 από τους 39 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο (vid)

Άλλη μία ημέρα, ακόμα μία απίθανη εμφάνιση του Λούκα Ντόντσιτς με 39 πόντους στην επικράτηση στο ντέρμπι του Τέξας απέναντι στους Χιούστον Ρόκετς με 111-106.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι Ντάλας Μάβερικς κυνηγούσαν στο σκορ τους Χιούστον Ρόκετς, με τη διαφορά να είναι στους 18 πόντους! Στο φινάλε, με τον Λούκα Ντόντσιτς να σημειώσει 29 από τους 39 πόντους του (18/22 βολές, 9/17 διπ., 1/9 τριπ.) στο δεύτερο κομμάτι του αγώνα, οι Μαβς πήραν το «W».

Ο Σλοβένος μέτρησε 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ και αν δεν είχε το κακό ποσοστό στα τρίποντα (1/9) η εμφάνιση του θα ήταν ακόμα καλύτερη.

Ο Ντόντσιτς έχει σκοράρει τουλάχιστον 32 πόντους στα τελευταία έξι ματς του Ντάλας. Οι Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ και Κρίστιαν Γουντ μέτρησαν από 21 πόντους, ενώ για τους Ρόκετς ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ είχε 25 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-18, 55-44, 87-83, 106-111