Καβαλίερς-Μάβερικς 100-99: Οι Καβς έκαναν το 5/5 στα ματς με παράταση

Γιάννης Σταυρουλάκης

Το κάρφωμα του Τζάρετ Άλεν στα 2:01 για το τέλος του αγώνα με τους Μάβερικς χάρισε στους Καβαλίερς τη νίκη με 100-99, διευρύνοντας το αήττητο σερί τους σε ματς που κρίνονται στο έξτρα πεντάλεπτο.

Οι Καβς τρέχουν ένα ζηλευτό σερί φέτος όσον αφορά τους αγώνες που κρίνονται στην παράταση, επικρατώντας των Μάβερικς με 100-99 και κάνοντας το 5/5 στα έξτρα πεντάλεπτα!

Παρεμπιπτόντως, οι Τεξανοί που παρατάχθηκαν δίχως τον Λούκα Ντόντσιτς, είχαν τρεις ευκαιρίες να πάρουν το προβάδισμα στο τελευταίο λεπτό όμως ο Ντόνοβαν Μίτσελ έκοψε αρχικώς τον Φρανκ Ντιλίκινα ενώ οι Κρίστιαν Γουντ και Κέμπα Γουόκερ ήταν άστοχοι.

Για τους νικητές, ο Μίτσελ σημείωσε 25 πόντους ενώ ο Ντάριους Γκάρλαντ τελείωσε το ματς με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Πλέον οι Καβς τρέχουν το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ στο ΝΒΑ με 14 νίκες σε 16 αγώνες στο Κλίβελαντ. Ο Τζάρετ Άλεν ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό σκορ με κάρφωμα στα 2:01 για το τέλος, έχοντας συνολικά 8 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέμπα Γουόκερ μέτρησε 32 πόντους και 7 ασίστ στο τρίτο παιχνίδι του με τους Μάβερικς, ο Γουντ είχε 26 πόντους και 14 ριμπάουντ ενώ ο Τιμ Χάρνταγουεϊ Jr. σκόραρε 13 πόντους. Εξάλλου, το επιμέρους σκορ στην παράταση ήταν... μόλις 4-3 για τους γηπεδούχους Καβαλίερς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-29, 47-49, 67-75, 96-96 κ.α., 100-99.