Δυναμική επιστροφή του Εμπίντ, άγγιξε το triple double o Γιόκιτς (vids)

Γιώργος Κούβαρης

Ο Τζοέλ Εμπίντ πραγματοποίησε εξαιρετική επιστροφή στη νίκη επί των Χοκς, ενώ ο Νίκολα Γιόκιτς έφτασε πολύ κοντά στο triple double κόντρα στους Ρόκετς. Θετικός ο Ποκουσέφσκι στην ήττα της Θάντερ από τους Πέλικανς, νίκη για Ράπτορς κόντρα στους Καβαλίερς.

ΣΙΞΕΡΣ - ΧΟΚΣ 104-101

Ο Τζοέλ Εμπίντ μπορεί να είχε απουσιάσει από τέσσερα παιχνίδια ωστόσο στην επιστροφή του φάνηκε σαν να μην είχε περάσει ούτε μία ημέρα. Απέναντι στους Ατλάντα Χοκς (104-101) είχε 30 πόντους με 9/18 σουτ και 12/13 βολές, ενώ μέτρησε επίσης 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Ο Τομπάιας Χάρις είχε 24 πόντους με 10/18 σουτ και 10 ριμπάουντ, ενώ άλλους 21 πόντους πρόσθεσε ο Σέικ Μίλτον. Για την Ατλάντα ξεχώρισαν οι Γιανγκ (18π., 10ασ.), Χάντερ (18π., 7/11 σουτ) και Μάρεϊ (17π.)

ΝΑΓΚΕΤΣ - ΡΟΚΕΤΣ 129-113

Εύκολο ήταν το έργο των Νάγκετς κόντρα στους Ρόκετς (129-123) και το έκανε ακόμα πιο εύκολο ο Νίκολα Γιόκιτς ο οποίος έφτασε κοντά στο triple double. Στα 27 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 32 πόντους, 12 ριμπάουντ και 8 ασίστ σουτάροντας με 11/17 εντός παιδιάς. Εξαιρετικό ματς και από τον Τζαμάλ Μάρεϊ ο οποίος είχε άλλους 31 πόντους με 4/8 τρίποντα και 5 τελικές πάσες. Ο Νάτζι ειχε 15 πόντους με 7/12 σουτ, σε μια βραδιά όπου οι Νάγκετς μέτρησαν 31 ασίστ. Για το Χιούστον, ο Σενγκούν είχε 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ άλλους 17 πόντους πέτυχε ο Τζέιλεν Γκριν.

ΠΕΛΙΚΑΝΣ - ΘΑΝΤΕΡ 105-101

Οι Νιου Όρλεανς Πέλικανς επέστρεψαν στης νίκες με αποτέλεσμα να βελτιώσουν το ρεκόρ τους στο 12-8. Αν και δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στην Οκλαχόμα (105-101) στο τέλος τα κατάφεραν, με τον Ζάιον Γουίλιαμσον να μετράει 23 πόντους (11/18 σουτ), 8 ριμπάουντ και ισάριθμες τελικές πάσες. Και μάλιστα σε μια βραδιά όπου είχαν μείνει εκτός οι Ίνγκραμ, ΜακΚόλουμ και Λάρι Νανς Τζούνιορ. Ο Τρόι Μέρφι πρόσθεσε άλλους 20 πόντους για λογαριασμό των νικητών. Στον αντίποδα, ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι αγωνίστηκε 27 λεπτά και είχε 11 πόντους με 1/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα όπως επίσης 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Ο Τζίλτζιους Αλεξάντερ ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 31 πόντους και 7/21 σουτ.

ΡΑΠΤΟΡΣ - ΚΑΒΑΛΙΕΡΣ 100-88

Η επιστροφή του Σιάκαμ στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία! Ο Καμερουνέζος φόργουορντ είχε απουσιάσει από τα 10 τελευταία ωστόσο δεν... φάνηκε ούτε στο ελάχιστο να είναι επηρεασμένος! Στα 30 λεπτά που αγωνίστηκε είχε 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ, οδηγώντας τους Ράπτορς στη νίκη κόντρα στους Καβαλίερς με 100-88. Ο Ανουνόμπι ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 20 πόντους και 8/13 σουτ, ενώ άλλους 14 πόντους είχε ο Γκάρι Τρεντ Τζούνιορ ερχόμενος από τον πάγκο. Για το Κλίβελαντ που έχει πλέον 13-8 ρεκόρ, οι Μόμπλεϊ και Γκάρλαντ σημείωσαν από 18 πόντους ο καθένας.