Σίξερς - Μπακς 110-102: Οι μισοί 76ers «λύγισαν» τον Αντετοκούνμπο και το Μιλγουόκι (vids)

Γιώργος Κούβαρης

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει double double (25π., 14ριμπ.) αλλά να είναι άστοχος από τη γραμμή των βολών (4/15), οι Μιλγουόκι Μπακς γνώρισαν την ήττα στη Φιλαντέλφεια από τους... αποδεκατισμένους Σίξερς με 110-102.

Η πρώτη ανάγνωση του αγώνα στο «Wells Fargo Center» της Φιλαντέλφεια, έχριζε ως μεγάλο φαβορί τους Μιλγουόκι Μπακς.

Οι Σίξερς είχαν πολλά προβλήματα, ενώ λίγο πριν από το ημίχρονο αποχώρησε τραυματίας και ο Ταϊρίς Μάξεϊ ο οποίος έως εκείνο το σημείο ήταν ο καλύτερος παίκτης της ομάδας. Ακόμα και έτσι οι 76ers δεν... το έβαλαν κάτω, έμειναν συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους και ανάγκασαν τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στην 4η φετινή τους ήττα και την 3η μακριά από το Γουισκόνσιν.

Βέβαια σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του αγώνα έπαιξε η μεγάλη αστοχία του Έλληνα σούπερ σταρ από τη γραμμή των ελευθέρων βολών καθώς αστόχησε 11 φορές από τα 4.5 μέτρα! Συγκεκριμένα είχε 4/15 βολές, κάτι που -βάσει σκορ και όπως αποδείχθηκε εκ του αποτελέσματος- έμελλε να στοιχίσει στην ομάδα του. Βέβαια τελείωσε το ματς έχοντας 25 πόντους (9/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα), 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα αλλά και 5 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μπακς έμειναν στην καλή εκκίνηση της πρώτης περιόδου, όταν και είχαν προηγηθεί με 34-24. Έκτοτε η πλάστιγγα έγειρε στη μεριά των γηπεδούχων, οι οποίοι στηρίχθηκαν αρχικά στον Ταϊρίς Μάξεϊ. Μέχρι να αποχωρήσει από το παιχνίδι είχε 24 πόντους σε 21 λεπτά συμμετοχής με 6/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 5 ασίστ και ριμπάουντ. Έκτοτε εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του δεν ήταν άλλος από τον Τζοέλ Εμπίντ! Ο Καμερουνέζος σέντερ κάλυψε και το «κενό» του συμπαίκτη του πατώντας το πόδι στο γκάζι, ενώ έπαιζε και για τους... απόντες Χάρντεν και Χάρις.

Συγκεκριμένα τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 32 πόντους με 10/20 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/8 βολές, 11 ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες, 3 τάπες, 1 κλέψιμο και πέντε λάθη. Ο Νιάνγκ ήρθε από τον πάγκο και πρόσφερε άλλους 17 πόντους για τους 76ers έχοντας 4/8 εύστοχα σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα. Για τους Μπακς προσπάθησε ο Μπόμπι Πόρτις με 21 πόντους (9/13 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ενώ «διψηφιοι» ήταν και οι Λόπεζ (15π.), Χόλιντεϊ (10π.)

Με αυτήν την ήττα οι Μιλγουόκι Μπακς «έπεσαν» στο 11-4 αλλά παρέμειναν στην 2η θέση της Ανατολής και του ΝΒΑ, πίσω μόνο από τους Μπόστον Σέλτικς (13-3). Αντίστοιχα αυτή ήταν η 8η νίκη για τη Φιλαντέλφεια η οποία έχει 8-7 ρεκόρ και 5-4 μέσα στην έδρα της.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-34, 55-62, 89-84, 110-102

@Photo credits: NBA/Getty Images