Σέλτικς - Θάντερ 126-122: Πήραν τη νίκη κόντρα στην Οκλαχόμα του «διπλού» Ποκουσέφσκι (vid)

Το έβδομο συνεχόμενο θετικό αποτέλεσμα πήραν οι Σέλτικς με αντίπαλο τους Θάντερ στη Βοστόνη (126-122) επιστρέφοντας από το -15. Στους 37 πόντους σταμάτησε ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, «διπλός» ο Ποκουσέφσκι.

Η Βοστόνη χτίζει ένα σερί 7 επικρατήσεων. Οι Σέλτικς φιλοξένησαν τους Θάντερ στην έδρα τους και ακόμη και αν βρέθηκαν πίσω στο σκορ κατάφεραν να αντιδράσουν και να πάρουν το "W" που τους φέρνει στο 11-3.

Στα μέσα του τρίτου δωδεκαλέπτου ο πίνακας του σκορ ήθελε τους Θάντερ μπροστά με 15 πόντους (75-90), όμως η τελική ευθεία βρήκε νικητές τους Σέλτικς με 126-122. Η ώθηση δόθηκε κυρίως από τον Μάρκους Σμαρτ, ο οποίος σκόραρε 20 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο και ηγήθηκε στην προσπάθεια της ομάδας του.

Στην κατηγορία των "20άρηδων" μπήκαν τρεις παίκτες από τους Σέλτικς. Ο Τζέισον Τέιτουμ με 27 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Τζέιλεν Μπράουν με 26 πόντους (6ριμπ., 6ασ.) και ο Μάρκους Σμαρτ με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ενώ ο Χόρφορντ ήταν στους 12 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Για τους Θάντερ, ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε μία ακόμη over30 εμφάνιση στους 37 πόντους (4ριμπ., 8ασ.), ο Ντορτ είχε 21 και ο Αλεξέι Ποκουσέφσκι σημείωσε double-double με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ ενώ είχε 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ σε 37 λεπτά αγώνα.