Νικς - Θάντερ 135-145: Λαμπρός Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, υπέρλαμπρη Οκλαχόμα στη Νέα Υόρκη (vid)

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σημείωσε 37 πόντους, οι Θάντερ ανέτρεψαν την εικόνα των πρώτων λεπτών και... άλωσαν τη Νέα Υόρκη παίρνοντας τη νίκη με 134-145 κόντρα στους Νικς.

Το Madison Square Garden γέμισε για να υποδεχθεί τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ (6-7). Με το τέλος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το χειροκρότημα, ενώ οι Νικς (6-7)... την απογοήτευση των φιλάθλων τους.

O Γκίλτζιους-Αλεξάντερ που απασχολεί θετικά τη Λίγκα στην έναρξη της σεζόν είχε 37 πόντους (5 ριμπ., 8 ασ., 3κλ., 2 μπλοκ) για την επικράτηση με 135-145. Ντόρτ και Γκίντεϊ σημείωσαν από 24 πόντους, με τον δεύτερο να μετρά 10 ριμπάουντ και 12 ασίστ(!). Ο Ρόμπινσον είχε 17 πόντους και ο Ποκουσέφσκι είχε 12, 2 ριμπάουντ, 3ασίστ,1 κλέψιμο και 1 μπλοκ σε 18 λεπτά!

Από την πλευρά των Νικς, ο Ραντλ ήταν "διπλός" (25π., 10ριμπ.), ο Ρέντις γέμισε τη στατιστική του με 26 πόντους, 3ριμπ., 2ασ. και 4 κλεψίματα, ο Κουίκλι είχε 24 (5ασ., 3κλ.), ο Μπράνσον 17 (7ασ., 3κλ.) και ο Χάρτενσταϊν 14 (7ριμπ.).

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν απλώς μοιρασμένο ανά περίοδο για τις δύο ομάδες, αλλά ήταν και... υπερηχητικό! Το εναρκτήριο δωδεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που μπροστά στο κοινό τους κατάφεραν να κάνουν ρεκόρ franchise σκοράροντας 48 πόντους σε 12 λεπτά. Οι Θάντερ προσπάθησαν να ακολουθήσουν τον ξέφρενο αυτό ρυθμό που είχαν βάλει στο ματς οι Ραντλ και Μπράσον... παρέα με τον Χάρτενσταϊν.

Αυτό το κατάφεραν αρχικά στην δεύτερη περίοδο, όπου πήραν και στη σκυτάλη. Η "τριπλέτα" Γκίντεϊ, Ρόμπινσον, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην άμυνα των Νικς και έτρεξαν επιμέρους 43-25 για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με προβάδισμα σε 73-79.

Η εικόνα του ματς δεν άλλαξε με την επιστροφή, καθώς οι Θάντερ άρχισαν να ξεφεύγουν του ελέγχου των Νεοϋορκέζων. Ο Ποκουσέφσκι ήταν ενεργός στη δράση της ομάδας του και ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ... φόρτωνε με 21 πόντους το καλάθι των Νικς σε μία περίοδο για να στείλει την Οκλαχόμα στο + 16 (106-122).

Ο Κουίκλι που κρατούσε το σύνολο του Τιμποντό μετέτρεψε το 115-133 σε 122-133 με ασίστ στον Ρέντις μετά από δικό του καλάθι με 5'21'' να απομένουν για τη λήξη. Η προσπάθεια των Νικς σταμάτησε στο γκολ φάουλ του Ντορτ με το οποίο διαμόρφωσε το 143-130 στο 48ο λεπτό.

Τα δωδεκάλεπτα: 48-36, 73-79, 106-122, 135-145