Χιτ - Γουόριορς 116-109: Μπάτλερ και Μαϊάμι σταμάτησαν τον... τριπλό Κάρι (vid)

Ο Τζίμι Μπάτλερ... καθάρισε στο τέλος για τους Μαϊάμι Χιτ που κράτησαν την έδρα τους απέναντι στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς του τριπλού Στεφ Κάρι (23π., 13ριμπ., 13ασ.) επικρατώντας με 116-109.

Οι Μαϊάμι Χιτ βρήκαν το «γιατρικό» κόντρα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς που με οδηγό τον Στεφ Κάρι και το triple-double, λίγο έλειψε να γράψουν το "W" στη βαθμολογία τους. Ο Μπάτλερ και η παρέα του έκαναν όσα έπρεπε για να φτάσουν στη νίκη με 116-109 και να διαφυλάξουν την έδρα τους στα γενέθλια του κόουτς Σποέλστρα.

Οι Γουόριορς είχαν καλύτερο ξεκίνημα στο Μαϊάμι, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν και έκλεισαν το πρώτο μέρος υπέρ τους με 58-56. Στην τρίτη περίοδο, οι «πολεμιστές» ήταν και πάλι εκεί για να πάρουν κεφάλι 10 πόντων (76-86), ενώ μέχρι και στις αρχές του τελευταίου δωδεκαλέπτου βρίσκονταν μπροστά (92-100). Με τον πίνακα να αναγράφει 109-109 `'57'' πριν το τέλος, ο Τζίμι Μπάτλερ με γκολ φάουλ έδωσε ανάσα στους Χιτ και λίγο αργότερα έγραψε και το 114-109 με ένα ακόμη βήμα προς τη νίκη και το 3-5 της ομάδας του.

Ο Μπάτλερ ολοκλήρωσε το παιχνίδι στους 23 πόντους (2/7 τρ.), με 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ, την ώρα που ο Στρους συμπλήρωσε 24, οι Ρόμπινσον (17π.) και Αντεμπάγιο (19π., 7ριμπ., 6ασ., 3κλ.) ακολούθησαν και ο Λάουρι σκόραρε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Από την άλλη, ο Στεφ Κάρι πάνω στον οποίο υπάρχει συζήτηση για φάουλ που δέχθηκε στην τελευταία περίοδο από τον Μπάτλερ, έφυγε από το Μαϊάμι... τριπλός. Ο άσσος των Γουόριορς είχε 23 πόντους που τους συνδύασε με 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ. Ο Γουίγκινς σταμάτησε στους 21 και ο Τόμπσον είχε 19 με 4/12 τρίποντα.