Νάγκετς - Λέικερς 110-99: Ο Γιόκιτς κράτησε στο... μηδέν τον ΛεΜπρόν (vid)

Οι Ντένβερ Νάγκετς (3-2) υποχρέωσαν τους Λος Άντζελες Λέικερς σε μία ακόμη ήττα (110-99) με το ρεκόρ των πρωταθλητών του 2020 να διαμορφώνεται σε 0-4!

Ο Νίκολα Γιόκιτς αγωνίστηκε ως ένας εν ενεργεία MVP, έχοντας 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Και κατατρόπωσε τους ανήμπορους να αντιδράσουν Λος Άντζελες Λέικερς (110-99).

Αυτή είναι η 4η συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του ΛεΜπρόν Τζέιμς, η οποία παραμένει η μία από τις τρεις ομάδες (ανάμεσα στις 30 του ΝΒΑ) που δεν έχει ακόμη νίκη (Μάτζικ, 0/5 και Κινγκς 0/3 οι άλλες δύο).

Η αλήθεια είναι πως οι Λέικερς (εκτός ο Ράσελ Γουέστμπρουκ) δεν έκαναν και πολλά για να δικαιολογήσουν την... πείνα να σταματήσουν τον «κατήφορο». Ο Τζέιμς είχε 19 πόντους (8/21 σουτ), 9 ασίστ, 7 ριμπάουντ, ο Αντονι Ντέιβις 22 πόντους, 14 ριμπάουντ και ο Λόνι Γουόκερ 15 πόντους.

Και οι υπόλοιποι δεν κατάφεραν να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Αντίθετα, ο Γιόκιτς είδε τον Μπρους Μπράουν να προσθέτει 18, τον Κάλντγουελ-Πόουπ και τον Μάρεϊ από 13 και τον Τζεφ Γκριν 10.

Οι Νάγκετς καθάρισαν το ματς στην 3η περίοδο, αφού μετά το ισόπαλο 54-54 (ημίχρονο) προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων, κλείνοντας το 3ο δωδεκάλεπτο με επί μέρους 32-17!

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 54-54, 86-71, 110-99