NBA Finals, Σέλτικς: Η κατάρρευση της τέταρτης περιόδου (vid)

Κατώτεροι των περιστάσεων ήταν οι Μπόστον Σέλτικς στο τέταρτο δωδεκάλεπτο κόντρα στους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στo Chase Center και μοιραία γνώρισαν την ήττα.

Καταστροφική αποδείχθηκε η τέταρτη περίοδος του Game 5 των NBA Finals για τους «Κέλτες». Οι Γουόριορς «πήραν» με 29-20 το τελευταίο δωδεκάλεπτο, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 104-94 αλλά και στο 3-2 στη σειρά, απέχοντας πια μια νίκη από τον τίτλο.

Οι παίκτες του Ουντόκα σημείωσαν μόλις τέσσερα εντός πεδιάς καλάθια στο κλείσιμο του αγώνα, έχοντας κι ισάριθμα λάθη. Είναι χαρακτηριστικό πως από το ξεκίνημα της δ' περιόδου και για οκτώ λεπτά είχαν πετύχει όλους κι όλους 4 πόντους, σκοράροντας με... το σταγονόμετρο.

Για την ακρίβεια, οι Σέλτικς κατέγραψαν 26% εντός πεδιάς (4/15) στα 12 τελευταία λεπτά, έχασαν την επαφή τους με το σκορ και πλέον στρέφονται στο Game 6 που θα γίνει στην έδρα τους.