Ουόριορς - Γκρίζλις 101-98: Πήραν τη μπουκιά από το... στόμα του Μέμφις (vid)

Αν και οι Μέμφις Γκρίζλις έφτασαν μια ανάσα από την μεγάλη έκπληξη, στα τελευταία δυόμιση λεπτά οι Ουόριορς κατάφεραν να ανατρέψουν τα δεδομένα του αγώνα και να επικρατήσουν με 101-98 για το πρώτο «ματς μπολ» πρόκρισης στους τελικούς της Δύσης.

Δεν ήθελε και πολύ για τους Γκρίζλις να φτάσουν σε μια μεγάλη έκπληξη!

Όμως στο τέλος «μίλησε» η εμπειρία των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς, οι οποίοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και με επιμέρους 11-2 μετέτρεψαν το 90-93 στα 2:32 πριν από τη λήξη του αγώνα σε 101-95 στα 4''' «σφραγίζοντας» τη νίκη (101-98) και το 3-1 στη σειρά. Όπερ και σημαίνει ότι χρειάζονται άλλη μια νίκη για να πάρουν το πρώτο εισιτήριο για τους τελικούς της Δύσης. Βέβαια το Μέμφις αποδείχθηκε πολύ σκληρό καρύδι, ακόμα και αν έπαιζε χωρίς τον μεγάλο του ηγέτη, τον Τζα Μοράντ.

Μπορεί να είχε προηγηθεί η βαριά ήττα με 142-112, αλλά το Game 4 της σειράς έμελλε να ήταν τελείως διαφορετικό. Οι Γκρίζλις δεν έχασαν το προβάδισμα για 46 λεπτά ωστόσο ο Κάρι και η παρέα του είναι... μπαρουτοκαπνισμένοι από τέτοια ματς και -αν μη τι άλλο- γνώριζαν πολύ καλά πώς να αντιμετωπίσουν ανάλογες καταστάσεις. Ο σούπερ σταρ των Ουόριορς σταμάτησε στους 32 πόντους έχοντας 6/11 δίποντα, 4/14 τρίποντα, 8/9 βολές, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ οι Ουίγκινς και Πουλ πρόσθεσαν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντρέιμοντ Γκριν με τάπα στον Τζάρεν Τζάκσον ο οποίος είχε προσπαθήσει να ισοφαρίσει το παιχνίδι όταν το σκορ ήταν στο 98-95 υπέρ των Ουόριορς στα 19'' πριν από το τέλος.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο δεν θύμιζε ούτε στο... ελάχιστο παιχνίδι των playoffs. Η αστοχία ήταν συνώνυμη των δύο ομάδων και δη για τους Ουόριορς, οι οποίοι λίγο έλειψε να κάνουν ρεκόρ με... σερί άστοχων σουτ έξω από τα 7.25 μέτρα! Είναι χαρακτηριστικό ότι ξεκίνησαν το παιχνίδι έχοντας 0/14 τρίποντα (!!!) γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στους Μέμφις Γκρίζλις να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να διατηρούν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά προηγήθηκαν με 15-8 ενώ έκλεισαν το πρώτο δωδεκάλεπτο με... ευρωπαϊκό σκορ (24-20). Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στο +9 για λογαριασμό της ομάδας από το Τενεσί (35-26) στα τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (41-38). Ένα διάστημα όπου το Γκόλντεν Στέιτ είχε μόλις 16/48 σουτ εντός παιδιάς και 11 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι Γκρίζλις ανάλογο ποσοστό (17/48 σουτ) με τους «Πολεμιστές». Οι Άντερσον και Τζόουνς είχαν από 10 πόντους ο καθένας για το Μέμφις, ενώ ο Κάρι είχε 11 πόντους αλλά με 5/11 εντός παιδιάς.

Η ομάδα του Τέιλορ Τζένκινς κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα και μετά το δεύτερο ημίχρονο καθώς δεν... παρέδιδε τα όπλα, ακόμα και όταν οι Ουόριορς ήταν απειλητικοί φέρνοντας το ματς στα ίσια (43-43). Η διαφορά επέστρεψε στο +8 για τους Γκρίζλις (60-52) ενώ ο Ντεσμόντ Μπέιν έγραψε τον καλύτερο επίλογο στο 3ο δωδεκάλεπτο με running buzzer beater εκτός ισορροπίας για το 69-62 υπέρ των «Αρκούδων». Παρόλα αυτά τίποτε δεν είχε τελειώσει. Οι Ουόριορς όχι μόνο δεν άφησαν τους Γκρίζλις να «ανοίξουν» την διαφορά αλλά τρία λεπτά πριν από το τέλος κατάφεραν να αφήσουν το ματς στα ίσια (90-90) ενώ είχαν χάσει την ευκαιρία, ακόμα και για το προσπέρασμα για πρώτη φορά στο ματς. Κάτι που έγινε στο τέλος με αποτέλεσμα να φτάσουν στο 3-1 και στο «ματς μπολ» πρόκρισης στα τελικά της Περιφέρειας.

Τα δωδεκάλεπτα: 20-24, 38-41, 62-69, 101-98

Μέμφις Γκρίζλις – Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 1-3

Game 1: Γκρίζλις – Ουόριορς 116-117