Γκρίζλις - Ουόριορς 116-117: «Break» με clutch Τόμπσον (vid)

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά κόντρα στους Μέμφις Γκρίζλις (117-116) με ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Κλέι Τόμπσον. Μεγάλο παιχνίδι από τον Τζόρνταν Πουλ με 31 πόντους, αποβλήθηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Ντρέιμοντ Γκριν.

Οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς χρειάστηκαν ένα clutch τρίποντο από τον Κλέι Τόμπσον,36 δευτερόλεπτα πριν από τέλος, προκειμένου να... σπάσουν την έδρα των Μέμφις Γκρίζλις με το «καλημέρα» στην ημιτελική σειρά της Δύσης (117-116).

Οι Γκρίζλις με τον Τζα Μοράντ να κάνει πράματα και θάματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 66-51, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με με 116-114 χάρη στο άλει ουπ του Κλαρκ.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήρθε ο Τόμπσον, με το τρίποντό του να βάζει μπροστά τους Ουόριορς. Και παρά τα 36 εναπομείναντα δευτερόλεπτα το σκορ δεν άλλαξε.

Μάλιστα, ο Τόμπσον είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς με δύο βολές(6.7 δεύτερα πριν το τέλος), αλλά αστόχησε και στις δύο! Ο Μοράντ είχε την ευκαιρία στο φινάλε, αλλά δεν κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Πουλ συνεχίζει να λάμπει!

Μέχρι να φτάσουμε στο σημείο... Τόμπσον, ο Τζόρνταν Πουλ έκανε ακόμη ένα καταπληκτικό ματς για την ομάδα του. Τελείωσε με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ενώ ο Στεφ Κάρι είχε 24 πόντους, αλλά με 8/20 σουτ (5/12 τρίποντα).

Για το Μέμφις, το δίδυμο Τζάρεντ Τζάκσον Τζούνιορ και Μοράντ έκανε ό,τι μπορούσε: Ο πρώτος είχε 33 πόντους και ο δεύτερος 34 (με 14/31 σουτ), με τον Ντίλον Μπρουκς να έχει 3/13 σουτ (8π.) και τον Ντέσμοντ Μπέιν 9 πόντους με 3/10.

Η αποβολή του Γκριν

Ο Ντρέιμοντ Γκριν έκανε ένα εξαιρετικό βίαιο φάουλ, λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, πιάνοντας από τη φανέλα τον Κλαρκ, τον οποίο σώριασε στο παρκέ! Αποβλήθηκε, αφού πρώτα έκανε τα... δικά του. Ένα γύρο στο παρκέ για να χαιρετήσει τους συμπαίκτες του και στη συνέχεια χειρονομίες (όχι προσβλητικές) προς το κοινό που τον αποδοκίμασε!

Τα δωδεκάλεπτα: 32-24, 61-55, 90-91