Πέλικανς - Σανς 109-115: Ο Πολ τους έστειλε στα ημιτελικά με 14/14 σουτ!

Ο Κρις Πολ έκανε ρεκόρ στην ιστορία των playoffs με 14/14 σουτ εντός πεδιάς και οι Σανς επικράτησαν των Πέλικανς με σκορ 109-115, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά της Δύσης με 4-2 νίκες.

Οι Σανς παρατάχθηκαν στη Νέα Ορλεάνη κόντρα στους Πέλικανς με στόχο να τελειώσουν τη δουλειά και να μην μπλέξουν σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκριση στον β' γύρο των playoffs.

Εν τέλει, ο Κρις Πολ ήταν αψεγάδιαστος με 14/14 σουτ και 33 πόντους, ο Ντέβιν Μπούκερ επέστρεψε από τον τραυματισμό του σημειώνοντας ένα καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε και το Φοίνιξ επικράτησε με σκορ 109-115, κάνοντας το 4-2 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις.

Μάλιστα η επίδοση του Κρις Πολ (14/14) συνιστά ρεκόρ στην ιστορία των playoffs όσον αφορά τα περισσότερα εύστοχα σουτ που έχει πετύχει κανείς δίχως να αστοχήσει.

Ο CP3 τελείωσε το ματς έχοντας ακόμη 4/4 βολές, 8 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο στα 36' που έμεινε στο παρκέ για τους Σανς που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-48 στο ημίχρονο κι έκαναν επιμέρους 24-33 στην τέταρτη περίοδο για να φτάσουν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/14 σουτ στο τρίτο δωδεκάλεπτο ενώ ο Ντέβιν Μπούκερ πάτησε ξανά παρκέ έπειτα από 9 μέρες, ξεπερνώντας τον τραυματισμό στον δικέφαλο του δεξιού ποδιού και σημειώνοντας 13 πόντους με 5/12 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32'.

Από την άλλη πλευρά, ο Μπράντον Ίνγκραμ κουβάλησε τους Πέλικανς σημειώνοντας 21 πόντους όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για τη Νέα Ορλεάνη που άρχισε τη σεζόν με ρεκόρ 1-12 και 3-16 όμως κατάφερε να μπει στα playoffs μέσω του play-in tournament και να στείλει τη σειρά με τους Σανς σε Game 6.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-28, 58-48, 85-82, 109-115.