Μπουλς - Μπακς 81-111: Φόβος και τρόμος Γιάννης και Μιλγουόκι, break στο break (vid)

Νίκος Καρφής

Οι σαρωτικοί Μπακς... σκόρπισαν τους Μπουλς, έφυγαν με μια άνετη νίκη από το Σικάγο (111-81) και πλέον προηγούνται στη σειρά με 2-1.

Τα... ελάφια ήθελαν να απαντήσουν στους Μπουλς για την ήττα τους στο Game 2 και τα κατάφεραν. Οι πρωταθλητές έστησαν ένα... πάρτι μέσα στο Σικάγο, έκαναν ότι ήθελαν σε επίθεση και άμυνα κόντρα στην ομάδα του Μπίλι Ντόνοβαν και τελικά επικράτησαν με 111-81, δείχνοντας τη δυναμική τους σε ένα ματς που αγωνίστηκαν δίχως τον Κρις Μίντλετον που θα χάσει όλη τη σειρά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τα έκανε όλα στο ματς και τελείωσε με 18 πόντους (7/12 σουτ και 4/5 βολές), 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ σε 29 λεπτά, παίζοντας όσο χρειάστηκε. Εξαιρετικός ήταν ο Γκρέισον Άλεν με 22 πόντους και 5/7 τρίποντα. Το λιθαράκι τους έβαλαν τόσο ο Πόρτις με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, όσο και ο Χόλιντεϊ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Θανάσης στα 9 λεπτά που έπαιξε, είχε 4 πόντους, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και φυσικά τη φάση της βραδιάς, την καρφωματάρα κόντρα στον Ουίλιαμς. Από την άλλη 19 πόντους είχε ο Βούτσεβιτς και 15 ο Λαβίν, ενώ ο ΝτεΡόζαν έμεινε χαμηλά στους 11 με 4/9 σουτ και δεν βοήθησε στο ναυάγιο των Μπουλς.

Τα... ελάφια τελείωσαν την αναμέτρηση με 15/41 τρίποντα, ενώ στον αντίποδα οι απογοητευτικοί Μπουλς που αποδοκιμάστηκαν από τους φιλάθλους τους, μέτρησαν 9/34. To Mιλγουόκι πήρε γρήγορα πίσω το πλεονέκτημα και πλέον μεταφέρει την πίεση στην πλευρά των ταύρων, οι οποίοι δεν στάθηκε στο ύψος της περίστασης στο Game 3 και διασύρθηκαν από τους πρωταθλητές. Νίκη-δήλωση για την παρέα του Γιάννη που δείχνει πως και φέτος δεν αστειεύεται.

Μπουλς από το πρώτο δωδεκάλεπτο βραχυκύκλωσαν από την άμυνα των Μπακς, δεν μπόρεσαν να βάλουν σερί σουτ και σταδιακά άρχισαν να χάνουν την πίστη τους για τη νίκη, αφού τα ελάφια μπήκαν πλάνο και... σκόρπισαν τους αντιπάλους τους που αδυνατούσαν να βρουν λύσεις στα προβλήματα που τους έβαζαν οι Μπακς.

To ματς

Πόρτις και Βούτσεβιτς ξεκίνησαν ζεστοί το ματς και διαμόρφωσαν το 6-10 στο 3’, με τον Μαυροβούνιο να έχει όλους τους πόντους των Μπουλς. Το Σικάγο δυσκολευόταν να βρει στόχο στην επίθεση στα πρώτα λεπτά, όντας άστοχοι πλην Βούτσεβιτς και ο Ντόνοβαν αναγκάστηκε να καλέσει εσπευσμένα timeout με το σκορ 9-17. Μετά από πολλή ώρα οι Μπουλς ξεκόλλησαν με το καλάθι του ΝτεΡόζαν να διαμορφώνει το 11-19 και να δίνει… ανάσα στην ομάδα του. Με τρία κολλητά τρίποντα του Άλεν, τα ελάφια ξέφυγαν με 12 (13-28) στο 9’.

O Γιάννης άρχισε να ζεσταίνεται και με τέσσερις σερί πόντους, έκανε το 22-37 στο 15’, δημιουργώντας προβλήματα στο Σικάγο. Οι Μπουλς ξεκίνησαν με 4/13 τρίποντα και οι Μπακς με 11-0 σερί, έκαναν το 22-44 χάρη στον Πόρτις. O Kαρούσο που έφτασε τα 3/3 τρίποντα, μείωσε σε 28-46, κάτι που έκανε τον Μπουντενχόλζερ να καλέσει timeout. Oι Μπουλς τα έβρισκαν σκούρα με την άμυνα των ελαφιών, ενώ ο Άλεν συνέχιζε να εκτελεί, γράφοντας το 33-53 στο 22’. Ο Αντετοκούνμπο με κάρφωμα έφτασε στους 10 πόντους, κάνοντας το 35-55. Ο ΛαΒίν διαμόρφωσε το 41-60 στο ημίχρονο. Οι Μπακς είχαν 9/22 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι Μπουλς σούταραν με 6/17.

Οι Μπακς συνέχισαν να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ και με τον Πόρτις έγραψαν το 68-44 στο 30'. Το Σικάγο έπαιρνε κάκιστες επιθέσεις, με τα ελάφια να κλείνουν όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι. Mε ένα 13-0 σερί των Μπακς, το σκορ πήγε στο 73-44, με το Σικάγο να αδυνατεί να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό που επέβαλε η ομάδα του Μπουντενχόλζερ. Ο Γιάννης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ, έξι λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου. O Χόλιντεϊ με παλικαρίσιο καλάθι του Χόλιντεϊ έκανε το (49-75), βάζοντας ακόμα πιο δύσκολα στους Μπουλς. Ο Κόνατον με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά στο +33 (54-87), ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Οι Μπακς δεν γινόταν να χάσουν αυτό το ματς και στο τέλος απλά το απόλαυσαν, αναγκάζοντας τους φιλάθλους των Μπουλς να αποχωρήσουν από το γήπεδο πριν τα μέσα της τελευταίας περιόδου. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο κάρφωσε για το 99-64 στα μέσα της περιόδου, με τους Μπακς να βγάζουν άλλη μια όμορφη φάση στο ματς. Τα... ελάφια που έπαιξαν φοβερό μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι, κατάφεραν τελικά να φτάσουν στο άνετο και να απαντήσουν με break στο break που δέχθηκαν από τους Μπουλς στο Game 2.

Tα δωδεκάλεπτα: 17-33, 41-60, 59-90, 81-111