Θάντερ - Μπλέιζερς 98-94: Πεντάδα, 43 λεπτά παρουσίας και νίκη για τον άτυχο Καλαϊτζάκη στο ντεμπούτο του (vid)

Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης βρέθηκε στην αρχική πεντάδα των Θάντερ κόντρα στους Μπλέιζερς, κατέγραψε 43 λεπτά συμμετοχής και βοήθησε την ομάδα του για την ανατροπή, λίγο πριν... τραυματιστεί.

Με την Οκλαχόμα να κατεβαίνει στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι... μισή, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης που πήρε το 10ήμερο συμβόλαιο και την ευκαιρία για συμμετοχή στο ΝΒΑ, εμφανίστηκε στη πρώτη πεντάδα των γηπεδούχων.

Ήτα κομβικός προσφέροντας 17 πολύτιμους πόντους (1ριμπ., 2ασ., 3κλ., 1 μπλοκ και 7 λάθη) στους Θάντερ που πάλεψαν και έκαναν την ανατροπή κόντρα στους Μπλέιζερς για το τελικό 98-94. Έξι λεπτά πριν το τέλος με το σκορ στο 90-83 υπέρ του Πόρτλαντ, ο νεαρός Έλληνας πέτυχε το τρίποντο που έδωσε και το σήμα της νίκης, ωστόσο τραυματίστηκε λίγο πριν το τέλος.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Χοαρντ με 24 πόντους και 21(!) ριμπάουντ, ενώ 18 είχε ο Ρόμπι.

Από την άλλη, ο Μπράουν είχε 17, όσους και ο Μάκλμορ, 18 ο Τζόνσον και 14 ο Γιούμπανκς.

@Photo credits: Associated Press